Reportér ČT David Macháček získal cenu za investigativní práci

Praha - Reportér investigativního pořadu Reportéři ČT David Macháček získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Cenu Respektu. Již loni stejnou cenu získal za třídílnou reportáž Ostří hoši z Třebíče. Letos se mu ji podařilo obhájit s dvoudílnou reportáží (Bez)dlužníci o tvrdém postupu ministerstva vůči firmám, které zaměstnávají zdravotně postižené.

„Cena Respektu je obrovské povzbuzení. Obvykle točím reportáže o lidech, od kterých pochvalná slova slyšet nemůžu. Kdo by také chválil za to, že ho přistihneme při nějakých nepravostech. O to cennější je zažít pocit, že taková práce má smysl, že si jí někdo všímá a považuje ji za dobrou,“ uvedl David Macháček, jehož cílem je točit především reportáže, které poukazují na často nerovný střet lidí s arogancí politiků, úředníků a zákonů.

„Za celou redakci Reportérů ČT připomínám všem, kteří dělají nepravosti, zneužívají své postavení nebo podvádějí: Jsme tady a budeme vás sledovat a natáčet o vás tak dlouho, dokud s takovými věcmi nepřestanete. A Cena Respektu nám k tomu dodává sílu,“ podotkl reportér při přebírání ceny. V České televizi pracuje od srpna 2006, odkdy je také členem týmu Reportérů ČT.

Dvoudílná reportáž (Bez)dlužníci ukazovala situaci, kdy kvůli několikakorunovým formálním dluhům na sociálním pojištění odmítalo ministerstvo práce a sociálních věcí vyplácet podporu firmám zaměstnávajícím zdravotně postižené. Přestože tyto dluhy existovaly jen několik dní a firmy je uhradily obratem poté, co se o nich dozvěděly, ministerstvo trvalo na svém výkladu zákona a podporu postiženým nadále odpíralo. Přístup úředníků změnilo až natáčení dvou reportáží podpořené upozorněním ombudsmana, že ministerská tvrdost nemá žádnou oporu v zákoně. Po více než rok trvajícím vyjednávání dostaly firmy na svůj účet původně zamítnuté dotace. Ministerstvo navíc upravilo zákon tak, aby se podobná neodůvodněná tvrdost už nemohla opakovat.