Evropský manuál vysílá ČT v novém čase

Praha – Na obrazovkách České televize se i tento rok objeví dokumentární cyklus o aktuálních evropských tématech – Evropský manuál. Letos ho můžete sledovat v novém čase: každý čtvrtek ve večerních hodinách. Tématem prvního letošního manuálu je Jazyk a kultura (nejen) na česko-německých hranicích. Předchozí díly Evropského manuálu můžete shlédnout na webových stránkách organizace ANO pro Evropu, která projekt připravuje s Českou televizí v koprodukci. První díl uvede ČT dnes ve 23:35 na ČT2.

Úvodní letošní vydání vzniklo spontánně: Při natáčení o společných projektech Čechů a Němců si autoři uvědomili, jak důležitý je jazyk a kultura, a to nejen v příhraničních oblastech. Politici dali spolupráci potřebný rámec, kterým byla česko-německá deklarace. Další aktivity už často nepřicházejí od ministerstev a dalších vrcholných orgánů, ale od obcí, škol od mateřských po univerzity nebo kulturních institucí.

Tvůrci pořadu natáčeli například se studenty a učiteli na bilingvním česko-německém gymnáziu v Pirně, kde vedle německých studentů studují i Češi. moderátorka Monika MacDonagh-Pajerová požádala o rozhovor Františka Černého, Daniela Kroupu, Lucii Černohousovou, Libora Roučka, Petera Baumanna a mnohé další.