Le Monde nevychází, tiskaři stávkují

Paříž - Francouzský deník Le Monde nevyšel již druhý den po sobě kvůli stávce tiskařů, kteří odmítají plánovaný odprodej tiskárny nejmenované španělské firmě. Le Monde je dostupný dál pro předplatitele internetové verze listu. Kvůli stávce si jej mohou ale načíst zdarma na internetových stránkách i všichni ostatní uživatelé webu.

Stávku vyhlásila odborová organizace CGT-SGLCE, které netají obavy z toho, že prodej tiskárny ohrozí pracovní místa jejích zaměstnanců. Jejich jménem naopak požaduje, aby deník zůstal většinovým vlastníkem tiskárny a modernizoval její zařízení.

Jiné deníky vycházejí dál

Tiskárna Le Monde Imprimerie zaměstnává 270 lidí a tiskne také ekonomický deník Les Echos, nedělník Journal du Dimanche a list Direct Matin, který se rozdává zdarma. Ostatní deníky ale navzdory stávce vycházejí dál. 

Všechny celostátní noviny nevyšly dnes na severu Francie, kde v noci na dnešek stávkovali dělníci v místních tiskárnách. Kvůli úsporným opatřením v nich nebyly obnoveny pracovní smlouvy zaměstnanců, kteří je měli na dobu určitou.