Na konci ledna končí analog ČT2 v centru Brna

Brno - Česká televize vypne posledního ledna analogové vysílání ČT2 v Brně z vysílače v Barvičově ulici a také z převaděče v Lelekovicích, který pokrývá signál v okolí Brněnska. V případě městského signálu v Brně se brzké opatření může řádově týkat až desetitisíců lidí, kteří dosud nesledují televizi digitálně či přes satelit a kabelové sítě. To, že lidé přijímají analogový signál ČT2, který bude vypnut, poznají podle piktogramu, který je do vysílání vložen od 7. ledna.

Kolika diváků v Brně se změna na konci ledna dotkne, ale nelze podle zástupce tiskového oddělení říct ani příliš odhadovat. „Diváci často ani přesně nevědí, z jakého vysílače vlastně přijímají signál či signály. Často jediným spolehlivým vodítkem pro ně bývá až piktogram na obrazovce,“ uvedl. Piktogram má podobu čtyř čtverečků vpravo dole na obrazovce. Kromě něj se průběžně zobrazuje i textová lišta s bližšími informacemi o vypnutí.

Vypnutí analogové ČT2 je další změnou v podobě TV vysílání na jižní Moravě. Již na konci listopadu byl vypnut analogový signál z vysílače Kojál, který zásoboval signálem většinu jižní Moravy. Termíny digitalizace televizního vysílání obsahuje vládní nařízení v podobě Technického plánu přechodu. Analogové vysílání ČT2 a posléze i všech celoplošných programů včetně ČT1, Novy a Primy již skončilo například v Praze, ve středních a západních Čechách. Na jihu Moravy skončí nejpozději do listopadu příštího roku.

Piktogram od 7. ledna 2010 označuje také signály analogových vysílačůSušice – Svatobor (35. kanál) a Klatovy – Barák (22. a 58. kanál). Tyto tři vysílače ukončí provoz v neděli 28. února 2010.

Plánované rušení analogů ČT
Zdroj: ČT