K digitálnímu signálu má přístup 95 procent obyvatel ČR

Praha - Zemské digitální vysílání může přijímat téměř 95 procent obyvatel České republiky. Naopak analogové televizní vysílání alespoň jednoho ze čtyř celoplošných programů, nejčastěji ČT2, nemůže přijímat více než polovina obyvatel, jak informoval mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý. Celý proces začal informační kampaní v roce 2008 a celkové pokrytí území ČR má podle evropských norem dosáhnout do roku 2012.

Po prvním roce přechodu na digitální televizní vysílání je ČR prý jedním z lídrů středoevropského a východoevropského regionu. „Evropskou unií stanovený termín, rok 2012, bychom měli bez problémů splnit. Digitalizace bude v České republice až na výjimky ukončena 11. listopadu 2011,“ uvedl národní koordinátor Zdeněk Duspiva. Sami provozovatelé televizního vysílání navíc usilují o urychlení celého procesu.

V ČR jsou v provozu celkem čtyři digitální multiplexy. První, veřejnoprávní, obsahující všechny programy veřejnoprávní televize i rozhlasu, dosáhl podle Starého téměř 95procentního pokrytí. Druhý multiplex, ve kterém jsou obě hlavní komerční televizní stanice a další programy, se blíží 65 procentům pokrytí. Třetí multiplex se zcela novými programy, které umožnila právě digitalizace, dosahuje 55 procent pokrytí. Čtvrtý multiplex je v režii Telefóniky O2 a jeho signál mohou přijímat zatím lidé v Praze, Brně a Ostravě. Jeho pokrytí dosahuje 26,6 procenta.

Zemské analogové televizní vysílání bylo ukončeno ze tří hlavních vysílačů - obou pražských (Žižkov a Cukrák) a v západních Čechách (Krašov). Na konci února čeká na vypnutí analogu územní oblast Sušice. Digitalizace v České republice postupuje podle závazného dokumentu Technického plánu přechodu, který schválila vláda ČR a souhlasili s ním i oba provozovatelé komerčního analogového vysílání, TV Nova a TV Prima. Celý proces začal na konci roku 2008 informační kampaní.

Zdeněk Duspiva
Zdeněk Duspiva