Konec novin si umí představit skoro polovina uživatelů webu

Praha - Noviny pouze na internetu, a nikoliv v tištěné podobě, si dokáže představit 48 procent internetových uživatelů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch, kterého se zúčastnilo 508 dotázaných. Podle průzkumu více než polovina respondentů sleduje zpravodajství na internetu několikrát denně, další čtvrtina alespoň jednou za den. 29 procent dotázaných si určitě a dalších 19 procent spíše dokáže představit, že by noviny byly pouze na internetu. Téměř čtvrtina respondentů na takovou možnost zatím nemá názor. Uživatelé nicméně nevěří, že by byl internetový zpravodajský obsah v blízké době zpoplatněn.

Platby vydavatelům za zpravodajství na internetu v horizontu dvou let nepředpokládá 84 procent dotázaných, ukázal průzkum. Pokud by zprávy na webu zpoplatněny byly, ochotno za ně platit by bylo osm procent respondentů, 59 procent by přešlo na neplacené internetové zdroje zpravodajství a třetina dotazovaných by více zaměřila pozornost na zpravodajství v jiných médiích.

Platba za zprávy? Nejlépe z účtu nebo mobilu

„Pětina respondentů uvedla, že by za zprávy na internetu byla ochotna platit maximálně 50 Kč za měsíc, osm procent respondentů by bylo ochotno zaplatit i více a desetina by se přikláněla k jiné formě platby než k předplatnému. Nadpoloviční většina respondentů (62 procent) by však nechtěla za zpravodajství na internetu platit vůbec,“ řekl Jan Mazal ze společnosti Mediaresearch.

Dotázaným nejvíce vyhovovala platba za internetové zpravodajství převodem z bankovního účtu (28 procent respondentů), desetina by využila nejspíše platbu přes SMS.