USA stojí za Googlem. Čína se snaží mírnit napětí

Peking - Čína se snaží mírnit napětí kvůli sporu, do něhož se dostala s americkou firmou Google. Ta odmítá s čínskou vládou dál spolupracovat na cenzuře vyhledávaných hesel a pohrozila, že pokud nebude moci v Číně působit bez cenzury, z tamního trhu odejde. Čína ale dnes uvedla, že situaci lze řešit a vztahy s USA prý sporem neutrpí. Situaci pozorně sledují i nejvyšší místa v USA. Politici v čele s prezidentem Barackem Obamou dali najevo, že stojí za Googlem a jeho snahou prosadit v Číně svobodný přístup k informacím.

„Incident vznáší otázky jak o svobodě internetu v Číně, tak o jeho ochraně. Požádali jsme protistranu o vysvětlení,“ uvedl P. J. Crowley, mluvčí Ministerstva zahraničí USA. Američané postoj Číny zatím hodnotí opatrně a portál Google.cn hesla dál filtruje.

Ministerstvo zahraničních věcí USA oznámilo, že předá Číně během několika dnů či příští týden oficiální diplomatickou nótu kvůli obavám z hackerských útoků, kvůli nimž Google také zvažuje odchod z Číny. USA budou požadovat vysvětlení, jak se to stalo a co s tím čínské úřady míní dělat.

Video Čína se snaží mírnit napětí kolem Googlu
video

Čína se snaží mírnit napětí kolem Googlu

Podle Googlu byly jedním z hlavních cílů e-mailové účty čínských aktivistů za lidská práva v jeho službě Gmail. „Existují určité obchodní standardy, jisté mezinárodní normy, o kterých očekáváte, že je bude váš obchodní partner dodržovat,“ říká k tomu P. J. Crowley.

Pozorovatelé hned po oznámení Googlu, že by mohl z Číny odejít, dávali najevo rozpaky. Není jasné, zda Google hrozbu myslí vážně, protože dříve už mnohokrát sdělil, že čínský trh je pro něj důležitý. Ke sporu se vyjádřila také další americká společnost Microsoft, která se snaží na trhu internetového vyhledávání prosadit. Microsoft uvedl, že nehodlá následovat příkladu Googlu a nemá v úmyslu z Číny odejít.

Útok na účty disidentů snad objednaly čínské úřady

Google se spolupráci na cenzuře delší dobu bránil, k hrozbě odchodu z Číny ale přistoupil až poté, co někdo napadl e-mailové účty, které mají na jeho portálu Gmail čínští disidenti. Útok byl údajně veden z čínského území a existuje podezření, že si jej objednaly čínské úřady. Ty na podobná obvinění zpravidla nereagují, případně tvrdí, že hacking a podobné aktivity zakazují.

Spojené státy uvedly, že je zatím brzy na bližší hodnocení postoje Číny, a nedá se tedy říci, zda spor ovlivní vzájemné ekonomické vztahy. Washington ale dodal, že jak čínská ekonomika roste a vyzrává, musí mít i svobodný tok informací.

Obchodní a ekonomické vztahy to neovlivní, tvrdí Čína

Přestože spor lze podle Číny řešit mnoha způsoby, Peking trvá na tom, že všechny zahraniční firmy musí dodržovat čínské zákony, pokud chtějí v Číně působit. A to se prý týká i Googlu. „Ať už se Google rozhodne jakkoli, čínsko-americké obchodní a ekonomické vztahy to neovlivní, protože obě strany mají několik způsobů, jak spolu komunikovat a vyjednávat,“ uvedl na pravidelném brífinku pro média mluvčí ministerstva obchodu Jao Ťien.

Čínské sídlo společnosti Google
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo