Svobodná Evropa vysílá už i do Pákistánu

Praha/Islámábád - Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) dnes zahájilo vysílání v místních dialektech do Pákistánu a pohraničních oblastí na pákistánské hranici s Afghánistánem. Podle svého prohlášení chce stanice nabídnout alternativu za rozhlasové stanice provozované islámskými extremisty. Vysílat se bude z pražského centra RFE/RL, ale reportéři budou působit z nově zřízené redakce v Pákistánu. Stanice v paštunštině vysílá už do Afghánistánu.

V minulých letech se daný region stal bezpečným přístavem pro Taliban, al-Káidu a další extremistické skupiny, které spustily stovky „pirátských“ rádií k šíření pro-extremistické propagandy, uvádí se na webové stránce RFE/RL. Proto je naléhavě třeba zprostředkovat „objektivní zprávy a informace na pákistánská kmenová území“, citovalo RFE/RL k informaci o zahájení provozu nové stanice amerického zvláštního zmocněnce pro Afghánistán a Pákistán Richarda Holbrooka.

Vysílání bylo zahájeno dnes v 16:00 hodin místního času (12:00 SEČ). Vysílat se bude nejprve denně dvě hodiny, do letošního září má být vysílací doba prodloužena na devět hodin.

Reportéři chtějí posluchačům zprostředkovat místní i mezinárodní zpravodajství zaměřené na terorismus, politiku, záležitosti žen a zdravotní péči. Mají se vysílat diskusní pořady s kmenovými představiteli a místními politiky. Telefonicky do nich budou moci zasahovat také posluchači.