Yahoo se nechala vtáhnout do sporu Číny a Googlu

Šanghaj – Ve sporu mezi Čínou a společností Google figuruje další americká internetová firma – Yahoo. Její čínský partner Alibaba Group ji kritizoval za to, že podpořila postoj Googlu proti hackerským útokům a proti omezování soukromí internetových uživatelů v Číně. Google pohrozil odchodem ze země.

Alibaba, kde Yahoo od roku 2005 vlastní 40 procent akcií, označila vyjádření Yahoo k postoji Googlu k událostem na čínských sítích vzhledem k nedostatku faktů za „lehkomyslné“. Yahoo ve středu prohlásila, že souhlasí s postojem Googlu, podle něhož jsou hackerské útoky na jeho čínské sítě „hluboce znepokojivé“ a že proti narušování soukromí uživatelů internetu je nutné klást odpor.

Alibaba Group, která vlastní největšího čínského internetového prodejce i nejužívanější čínský server Alibaba.com, má s Yahoo napjaté vztahy už od odchodu někdejšího šéfa Yahoo Jerryho Yanga. Ke konci loňského roku Yahoo prodala svůj podíl na Alibaba.com, aniž o tom šéfům Alibaba Group předem řekla.

Google v úterý sdělil, že se stal v Číně terčem kybernetických útoků. Zároveň pohrozil, že z tamního trhu odejde, pokud nevyjedná povolení nefiltrovaného vyhledávače, protože odmítá s čínskou vládou dál spolupracovat na cenzuře obsahu na vyhledávači google.cn. Mluvčí Googlu však dnes popřela zprávy, podle nichž už firma o odchodu z čínského trhu rozhodla a dala zaměstnancům placené volno.

Yahoo prý o útocích věděla

Agentura Reuters mezitím s odvoláním na informované zdroje uvedla, že Yahoo věděla o čínských kybernetických útocích na ni, Google a dalších asi 20 amerických společností předtím, než to Google veřejně oznámil. Yahoo však na rozdíl od Googlu o útocích neinformovala.

Situaci pozorně sledují i nejvyšší místa v USA. Politici v čele s prezidentem Barackem Obamou dali najevo, že stojí za Googlem a jeho snahou prosadit v Číně svobodný přístup k informacím. Ministerstvo zahraničních věcí USA oznámilo, že předá Číně kvůli hackerským útokům oficiální diplomatickou nótu a bude požadovat vysvětlení.

Podle Googlu byly jedním z hlavních cílů e-mailové účty čínských aktivistů za lidská práva v jeho službě Gmail. Útok byl údajně veden z čínského území a existuje podezření, že si jej objednaly čínské úřady.

Google v Číně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo