Lidé nejvíce na internetu hledali mp3 a Jacksona

Praha - V loňském roce Češi na internetu nejvíce hledali v kategorii zábavy a trávení volného času hudební soubory mp3, hry a videa. Mezi celebritami byl největší zájem o zesnulé Michaela Jacksona a Patricka Swayzeho. Za nimi skončil Karel Gott. Žebříčky zveřejnily český Google a portál Seznam.

Nejvyhledávanějším slovem českého internetu bylo loni mp3. Na portálu Seznam.cz ho hledalo 1,8 milionů lidí za rok. Dalšími vládci českého internetu byla slova hry a videa.

Seznamy nejhledanějších slov na síti poměrně dobře odrážejí aktuální společenské události. Projevila se na nich například i hospodářská situace země. „Lidé zřejmě přišli o práci a také ji znovu hledali, takže v kategorii úřady vede úřad práce,“ říká manažerka Seznamu Rita Gabrielová.

Video Reportáž Ondřeje Kleina a rozhovor s Pavlem Vopařilem
video

Reportáž Ondřeje Kleina a rozhovor s Pavlem Vopařilem

Když například loni zemřel Michael Jackson, počet vyhledávání jeho jména okamžitě strmě vystoupal. Žebříček vyhledávaných osobností má ale jednu zvláštnost. „Lidé hledají na internetu toho, koho mají rádi. Například u nás nehledali politiky. Prvním politikem je až na dvanáctém místě prezident Václav Klaus,“ tvrdí Gabrielová.

Seznamy vyhledávaných slov sice dokumentují dlouhodobější i momentální trendy, jsou ale zajímavé spíš sociologicky. „Cílit na tato klíčová slova je v podstatě zbytečné, protože to jsou většinou poměrně obecné dotazy vyhledávání než nějakého produktového charakteru,“ myslí si Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz. Z hlediska komerčního využití tak podobné projekty představují spíš zajímavost a potvrzení toho, co ukazují i jiné průzkumy.

Internet
Internet