Digitální signál ČT přijímá 95 procent diváků

Praha - Asi 95 procent lidí už může přijímat digitální signál České televize. Digitalizace tak postupuje i přes hospodářskou recesi, která výrazně omezila výdaje jednotlivých televizí na její další rozvoj. „Samozřejmě nás ještě čeká mnoho práce, a to v oblastech jižních Čech a Moravy, kde dojde k postupnému vypnutí zbývajícího analogového vysílání,“ říká koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva.

Na konci letošního února se vypíná analogové vysílání v Sušici Svatoboru. Následovat budou České Budějovice, Ústí nad Labem a na konci září Brno. Už loni byla vypnuta Plzeň nebo Praha.

Definitivní konec analogu nastane v červnu 2012, kdy se vypne oblast Zlínska a Jesenicka. Z toho se už ale nebudou těšit všechny digitální televize, jichž je zatím 14. „Některé z nich mají problémy. Zvláště s krizí, která se projeví na komerčních kanálech. Ty jsou živy jenom z reklamy a sponzoringu,“ tvrdí ředitel Óčka Jiří Balvín s tím, že současný stav je předimenzovaný a kritický.

Video Rozhovor s Jiřím Balvínem a Zdeňkem Duspivou
video

Rozhovor s Jiřím Balvínem a Zdeňkem Duspivou

Rozhovor s Jiřím Balvínem a Zdeňkem Duspivou

E24 19.1.2010

Reportáž Jiřího Bőhma

Pro lidi je nejdůležitější, zda se za televizní kanály platí nebo jsou zadarmo. „Většina českých domácností stále slyší na to, když je příjem televize bezplatný. Takže podobně jako pozemský digitální příjem set-top-boxy i satelitní příjem platforem, které poskytují bezplatné služby, se stává populárnějším,“ vysvětluje Jaromír Glisník ze společnosti Skylink.

Odborníci tvrdí, že i přes krizi, která zkrátila příjmy televizí o třicet procent, bude zájem lidí o rozšíření televizní nabídky pokračovat. Přežijí ale jen kanály se silným investorem za zády.

Televize
Televize