Facebook - nové útočiště pro tvůrce virů

Praha - Počet kybernetických útoků se loni zvýšil více než o polovinu. Podle studie společnosti Cisco využívají tvůrci virů stále více sociální sítě. Lidé si na nich nedávají tolik pozor, jako když jim přijde například spam, který hned smažou. Jejich počet by se mohl v letošním roce zvýšit o 30 až 40 procent. V současnosti se objem nevyžádané pošty pohybuje nad 150 miliardami zpráv za den.

Tvůrci virů objevili další slabé místo - sociální sítě. Jen loni narostl počet uživatelů Facebooku ze 100 milionů na 350. Zvyšuje se i počet uživatelů Twitteru. Nejčastější fintou jsou krádeže identity. Až 20 procent firem svým zaměstnancům proto zakazuje v práci tyto sociální sítě využívat. Dalších 54 procent je v tom ale zase naopak podporuje. „Mám dokonce příklad z jedné mediální společnosti, kde se daný redaktor musel na sociální síť připojit, protože veškerá komunikace už probíhala tam a on byl mimo obraz,“ říká počítačový odborník Vladimír Brož.

Podle Alexandera Winklera, generálního ředitele Cisca, se také firmy začínají velice intenzivně zabývat tím, jak marketingově využít sílu sociálních sítí. „Doporučení od přítele má daleko větší hodnotu než marketingová zpráva,“ dodává.

Video Rozhovor s Petrem Růžičkou ve Studiu ČT24
video

Rozhovor s Petrem Růžičkou ve Studiu ČT24

Rozhovor s Petrem Růžičkou ve Studiu ČT24

ST24 19.1.2010

Reportáž Jakuba Linky a rozhovor s Vladimírem Brožem

Kdyby se vyhlašoval vir roku, vyhrál by pravděpodobně Zeus. Loni infikoval čtyři miliony počítačů. Vykrádal hlavně přihlašovací jména a hesla k on-line bankovním účtům. Stále větším problémem je ale také internet v mobilu. Podle Růžičky je nutné antiviry stále aktualizovat o nové verze, jinak dojde k napadení přístroje. Nevýhodou antivirových programů je, že zatím příliš zpomalují funkce mobilu a také zkracují životnost baterie.