Rozpočet zahraničního vysílání ČRo se letos sníží

Praha - Rozpočet zahraničního vysílání Českého rozhlasu (ČRo) bude letos o 15 procent nižší. Zkrácení je výsledkem jednání mezi Českým rozhlasem a ministerstvem zahraničí, původní redukce měla být ještě vyšší. Úspory se dotknou prakticky všech položek rozpočtu včetně vysílačů, zrušeno bude například digitální vysílání DRM. Snížený rozpočet umožní provozovat jeden krátkovlnný vysílač v Litomyšli.

„Pokrytí našich cílových oblastí se o něco sníží, ale nebude to nic dramatického,“ uvedl ředitel zahraničního vysílání Miroslav Krupička. Většina posluchačů, kteří stále poslouchají na krátkých vlnách, by neměla změnu pocítit, dodal. „Nyní pracujeme na novém vysílacím schématu, který začne platit 1. února,“ doplnil Krupička.

Zahraniční vysílání funguje přes 70 let

V souvislosti s redukcí krátkých vln podle něj vzroste význam ostatních vysílacích platforem. Jsou to například vysílání na partnerských stanicích a internetu, která bude muset ČRo podle Krupičky více propagovat.

Zahraniční vysílání provozuje ČRo na základě objednávky ministerstva zahraničí, které jej financuje. Vysílání funguje nepřetržitě od roku 1936. V současné době se vysílá v pěti světových jazycích a v češtině, zpravodajství v angličtině a francouzštině je možné poslouchat v Praze na FM frekvencích Reginy a RFI.