Čínský vyhledávač Baidu žaluje americký Register kvůli útoku hackerů

Peking - Nejvyužívanější internetový vyhledávač v Číně Baidu Inc. zažaloval u soudu v USA americkou společnost Register.com Inc., která registruje internetové domény. Baidu uvedl, že viní Register z nedbalosti kvůli útoku hackerů, který minulý týden dočasně zablokoval jeho stránky. Baidu předložila žalobu na Register u soudu v New Yorku s žádostí o odškodnění. Jeho výši ale ve zprávě neupřesnila.

Hackeři zablokovali vyhledávač Baidu v úterý 12. ledna, kdy přesměrovali zájemce o vyhledávání na stránku, kde se jejich skupina označila za Íránskou kybernetickou armádu. Vyhledávač nefungoval nejméně čtyři hodiny. Nejsou ale důkazy, že by hackeři byli napojeni na Írán.

Baidu v žalobě uvádí, že hackeři mohli napadnout její stránky kvůli hrubému zanedbání ze strany Registeru. Neupřesnila ale, co podle ní udělal Register špatně. Z Registeru nebyl nikdo k zastižení, aby se k věci vyjádřil.

Baidu má v Číně při internetovém vyhledávání nejvyšší sledovanost; podíl jejího vyhledávače na trhu je kolem 60 procent. Americký Google, který minulý týden pohrozil, že kvůli cenzuře z Číny odejde, má v Číně kolem 35 procent, napsala agentura AP.