Microsoft zacelil chybu v Exploreru, která umožnila útoky hackerů

Seattle (USA) - Americká softwarová firma Microsoft ve čtvrtek večer přikročila k mimořádnému kroku a vydala urychleně „záplatu“, jež opravuje bezpečnostní trhlinu v jejím prohlížeči Internet Exploreru. Právě tato chyba sehrála roli v nedávných útocích čínských hackerů, které byly jedním z důvodů hrozby společnosti Google, že opustí Čínu. Bezpečnostní aktualizace je pro všechny podporované verze Exploreru od 5.01 až po nejnovější verzi 8.

Lidem, kteří mají počítače nastavené na automatické aktualizace, se „záplata“ stáhne sama. Ti, kdo bezpečnostní aktualizace nastavené nemají, si ji mohou stáhnout na internetové adrese Microsoftu.

Firma uvádí, že se o problému dozvěděla už vloni na podzim a plánovala vydat opravu v únoru. Minulý týden společnost potvrdila, že útoky popisované společností Google využily právě této chyby. Firma Microsoft jen zřídkakdy vydává bezpečnostní aktualizace mimo pravidelný cyklus jednou za měsíc. Naposledy se podobnému kroku uchýlila v červenci 2009.

Německý spolkový úřad pro informační bezpečnost (BSI) v sobotu varoval před používáním Exploreru, dokud nebude nová „záplata“ vyvinuta. Chyba umožnila masivní útoky čínských hackerů proti stránkám společnosti Google a dalších internetových firem.