Rozhlas podá trestní oznámení kvůli rekonstrukci budovy

Praha - Vedení Českého rozhlasu podá trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s pochybeními při zadávání zakázky na rekonstrukci historické budovy ve Vinohradské ulici v Praze. Ředitele ČRo Richarda Medka k tomu vyzvala rada rozhlasu na svém dnešním zasedání. Současné vedení rozhlasu si nechalo vypracovat tři nezávislé audity, které měly zhodnotit postup bývalého managementu při rekonstrukci budovy za původně rozpočtovaných 524 milionů korun. Všechny audity potvrdily řadu pochybení.

Podle místopředsedy rady Ladislava Jíši se například jedná o fakt, že zadávací dokumentace pro výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce byla nepřesná a mohla vést ke špatnému stanovení ceny, které se projevilo v pozdějších sporech o účtované vícenáklady. 

„Auditní zprávy poukázaly na řadu pochybení zadavatele v dosavadním průběhu realizace veřejné zakázky spolu s podezřením, že závažností a rozsahem těchto pochybení došlo k poškození zakázky ve výši její nákladovosti a tím i porušení zákonné povinnosti účelně a hospodárně využívat finanční prostředky a majetek ČRo,“ uvedla rada v usnesení.


Práce na dokončení rekonstrukce budovy se v současnosti téměř zastavily kvůli sporným nárokům stavební firmy na uznání vícenákladů. Sporná částka se pohybuje kolem 70 milionů korun. 

Kvůli problémům kolem rekonstrukce rada již loni v létě odvolala generálního ředitele ČRo Václava Kasíka. Ten údajně radu nedostatečně informoval o stavu prací a neposkytl řádnou analýzu. Kasík na svou obranu řekl, že nemůže být zodpovědný za podhodnocení nákladů zadavatele.

Rekonstrukce Českého rozhlasu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24