Google žádá kvůli bezpečnosti o pomoc tajnou službu

New York - Internetová společnost Google se kvůli nedávným útokům hackerů na svou službu elektronické pošty obrátila na americkou tajnou službu National Security Agency (NSA). Provozovatel nejznámějšího internetového vyhledávače v lednu z napadení obvinil Čínu a událost poté vnesla napětí do čínsko-amerických vztahů. Jeho současná dohoda o spolupráci s NSA, s jejíž pomocí se Google chce dozvědět více o útocích, ale znepokojuje ochránce občanských svobod, uvedl deník The New York Times (NYT).

Podle něj se Google prostřednictvím NSA snaží získat více informací o identitě útočníků. Firma po napadení své e-mailové služby, jehož hlavním cílem podle ní bylo získat informace ze schránek čínských disidentů, zveřejnila jenom kusé informace. NSA má podle newyorského deníku rozsáhlé prostředky pro sledování mezinárodní počítačové sítě, a mohla by tak k objasnění případu výrazně přispět.

Mluvčí společnosti Google odmítla informace o spolupráci s tajnou službou komentovat. „NSA se nemůže vyjadřovat ke konkrétním vztahům, které může, ale nemusí mít s americkými společnostmi,“ uvedla zase mluvčí tajné služby. Dodala ale, že agentura kvůli bezpečnosti informačních systémů pracuje s „pestrou paletou komerčních partnerů“.

NSA je odpovědná například za sledování zahraničních informačních a komunikačních sítí, na starost má však mimo jiné bezpečnost počítačových sítí americké vlády, což je zřejmě další z důvodů, proč se na ni Google obrátil. „Tohle je druhá tvář NSA, je to bezpečnostní služba, která dělá obranná opatření. Není tak neobvyklé, když do ní přicházejí lidé s tím, aby služba prověřila kód jejich programu,“ řekl deníku odborník na počítačovou bezpečnost James A. Lewis.

Dohoda, kterou Google s NSA uzavřel, podle NYT tajné službě neumožní přístup k informacím o uživatelích služeb internetového giganta. Přesto ale vyvolala obavy ochránců občanských svobod a práva na soukromí. „Google a NSA jsou na začátku tajné dohody, která může mít dopad na soukromí milionů uživatelů produktů a služeb společnosti Google po celém světě,“ řekl Marc Rotenberg, jenž vede washingtonskou organizaci Electronic Privacy Information Center.

Google v Číně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo