ČT nebude vysílat protizákonné předvolební spoty

Praha - Česká televize nepustí v předvolebním vysílání na obrazovku stranické spoty, které budou nějakým způsobem porušovat zákon. Za tímto účelem vytvoří televize tým lidí, kteří budou klipy hodnotit. Na dnešním zasedání Rady České televize to sdělil generální ředitel Jiří Janeček. Televize tak reaguje na loňskou kauzu s klipem Národní strany před volbami do Evropského parlamentu. Spot obsahoval například sousloví „konečné řešení otázky cikánské“, přesto jej televize odvysílala. Po jednom odvysílání jej z obrazovky stáhla.

„Pokud přijdeme na nějaký závadný spot, tak ho neodvysíláme, ale vyzveme stranu, aby dodala jiný,“ uvedl Janeček. Dodal, že televize tak učiní na doporučení odborného týmu, kde budou mimo jiné zastoupeni právníci. Konečné slovo k osudu stranických videí si vyhradil ředitel pro sebe.

Radní sledovali ukázky z děl ČT

Programová ředitelka Kateřina Fričová připravila pro radní zhruba půlhodinový sestřih ukázek z děl České televize z loňského i letošního programu. Připomněla, že loni ČT získala na různých festivalech na 300 cen, nejvíce si váží vítězství filmu Boží duha v Holandsku. Paradoxně za tento film, jehož děj se odehrává těsně po druhé válce, dostala televize pokutu od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli možnému ohrožení mravní výchovy mládeže.

Součástí sestřihu byl i retroseriál Vyprávěj, do kterého se ostře pustil Uhde. Podle něj jde o kvalitativní debakl. Heleně Fibingerové zase vadila depresivnost, která z ukázek údajně čiší. Radní se dohodli, že se programem budou detailněji zabývat na některém z dalších zasedání, stejně tak chtějí projednat plánovanou restrukturalizaci televize.