Česko patří mezi země s nejvyšší četností infikovaných domén

Praha - Jako jedna z evropských zemí s nejvyšší četností internetových stánek infikovaných škodlivými programy se již prezentuje také Česká republika. Vyplývá to ze statistik společnosti Alwil Software, která vyvíjí antivirový software Avast. Podle jejich odborníků již dávno neplatí, že hlavním zdrojem možné nákazy počítačů je elektronická pošta. Přes 80 procent nových virů se dnes šíří přes webové rozhraní, tedy nikoliv elektronickou poštou či sdílením dat.

Z hlediska internetové bezpečnosti jsou problematické nejen internetové stránky s lechtivým obsahem či stránky zaměřené na stahování programů a multimédií, ale také například malé weby zaměřené na různé zájmy a koníčky, které sice nemají vysokou návštěvnost, ale funguje jich obrovské množství.

Statistika Alwil software

„ČR má v této oblasti nechvalně vysoké postavení. V Česku v průměru odhalujeme každý den čtyři až pět tisíc infikovaných domén, což je více než v nesrovnatelně větších zemích, jako je například Francie či Německo.“

V nedávné době objevili odborníci z Alwil Software nebezpečné kódy také na internetových stránkách předního pražského knihkupectví a nákupního centra. Na stránkách byly falešné odkazy na obrázky, které ve skutečnosti počítač přesměrovaly na čínské servery, z nichž se mohl nainstalovat škodlivý program. Pomocí něj lze pak pomocí napadeného počítače rozesílat například prostřednictvím nevyžádané pošty.

Dostupnost webových aplikací a jejich bezpečnostní zranitelnosti přispívá k šíření internetových hrozeb. Například ze všech škodlivých kódů identifikovaných v roce 2008 jich 63 procent využívalo webové aplikace, což představuje meziroční nárůst o čtyři procentní body.