Brusel: Yahoo a Microsoft mají souhlas ke spolupráci

Brusel - Microsoft a Yahoo dostaly souhlas k webovému partnerství od regulátorů ve Spojených státech i Evropské unii. Brusel jejich spolupráci udělil souhlas bez podmínek, omezení dohodě nekladlo ani americké ministerstvo spravedlnosti. Podniky se chtějí společně postavit Googlu, jedničce na trhu. Vyhledávačem se za obě společnosti stane Bing od Microsoftu, Yahoo se zaměří na získávání velkých inzerentů.

Podle Evropské komise budou Microsoft a Yahoo na trhu reklamy v internetovém vyhledávání skutečným rivalem. Dohoda přitom hospodářskou soutěž v Evropě podle komise nepoškodí.

Smlouva mezi Yahoo a Microsoftem je desetiletá. Bing podle ní bude zpracovávat vyhledávací dotazy a výsledky vyhledávání spojí s reklamou na Yahoo. Ta bude získávat 88 procent příjmů z této reklamy. Podniky chtějí spustit svou spolupráci během několika dnů.

Google upustil od svého záměru být s Yahoo reklamními partnery v roce 2008, a to pod tlakem amerického ministerstva spravedlnosti. Tehdy se proti navrhované spolupráci postavil Microsoft.

Internetový vyhledávač Bing
Internetový vyhledávač Bing
Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové