Volební OVM Speciál pokračuje v Libereckém kraji

Seriál předvolebních Otázek Václava Moravce pokračuje ve středu 24. února v Libereckém kraji - v kongresovém komplexu Centrum Babylon v Liberci. Stejně jako před týdnem v karlovarském hotelu Thermal i zde mohou voliči začít s úvahou, koho budou na konci května volit. Vstup na předvolební debatu za účasti publika je až do naplnění sálu volný.

Počtem voličů je Liberecký kraj druhým nejmenším volebním krajem v České republice. V současné dolní sněmovně Parlamentu České republiky zastupuje Liberecko 8 poslanců, což je také druhý nejmenší počet ze všech krajů. 

V roce 2006 přišlo k urnám 216 410 oprávněných voličů z celkového počtu 347 095, což činí téměř 62 a půl procenta. Tedy 2 procenta pod celostátním průměrem. Stačilo to na 4 poslance za ODS, 3 za ČSSD a jednoho poslance KSČM. Devět křesel ve sněmovně by Libereckému kraji zajistila o 3,5 procenta vyšší volební účast. Ani téměř desetina hlasů, přesně 20 646, nestačila  Straně zelených, aby jejich kandidát, starosta obce Jindřichovice pod Smrkem Petr Pávek, zasedl do parlamentních lavic. Chybělo mu pouhých 267 hlasů. Sám Pávek poté podal ústavní stížnost jak na vlastní počítání hlasů, tak především na pravidla při jejich rozdělování. Stížnost však uznána nebyla a podle stejných pravidel se volí i letos.

Video Upoutávka na OVM Speciál 24. února
video

Upoutávka na OVM Speciál 24. února

I nyní budou v OVM Speciál hlavními hosty krajští lídři politických stran, které podle exkluzivního průzkumu SC&C a STEM pro Českou televizi překročily hranici 5 procent hlasů:

poslanec PS PČR Zdeněk Mach (ODS)
poslanec PS PČR Pavel Ploc (ČSSD)
starosta města Železný Brod Václav Horáček (TOP09)
advokátka Marie Nedvědová (KSČM)
podnikatel Petr Skokan (Věci veřejné)
ředitelka ZŠ a ZUŠ Věra Dunajčíková (Strana práv občanů)

V debatě vystoupí i osobnosti Libereckého kraje Marie Plischková, předsedkyně ARCUS Liberec - Společnost onkologických pacientů; Nikola Sudová, akrobatická lyžařka; a Lukáš Pytloun, majitel hotelového řetězce, držitel titulu Živnostník roku 2009. K probíraným tématům budou mj. patřit hospodářské a etické dopady loňského MS v lyžování, financování sportu, dopravní infrastruktura a obslužnost či sociální politika.

ČT 1 a ČT24 ve středu 24. února ve 21:00 hod.