Výstava v Brně představuje zachráněné průmyslové objekty Německa

Brno - Průmyslové památky Německa, které byly na odpis, a přesto se je podařilo zachránit a najít pro ně nové využití, představuje dnes zahájená výstava v Galerii Sklepení v brněnském Národním památkovém ústavu. Mnohé z těchto továren, hal, mlýnů a vodárenských věží unikly demolici jen o vlásek. Na výstavě jsou přeměny těchto průmyslových budov prezentovány prostřednictvím fotografií. Snímky podle odborníků dokládají, že i památky lze velmi citlivě zmodernizovat. Mnohé z těchto objektů se po opravách zařadily mezi žádané reality.

Příkladem jsou stará městská jatka v Magdeburku. Areál se měl zbourat. Vznikla v něm ale obchodní pasáž, kanceláře, podzemní garáže a loftové byty, které byly okamžitě rozprodány.

Zajímavostí Frankfurtu nad Mohanem je divadlo umístěné v bývalém tramvajovém depu. V hale zůstaly zachovány jeřáby, které nyní používají divadelníci při stavbě svých kulis.

V ústí řeky Vezery se podařilo zachránit nevyužitý námořní maják. Stala se s něj turisty vyhledávaná rozhledna, v níž je apartmán. V Budyšíně zase tamní silniční správa zachránila staré mosty. Byl z nich odkloněn běžný provoz, slouží jen cyklistům.

Výstava ukazuje, jak citlivě se podařilo za uplynulých 40 let v Německu zachránit velké množství zajímavých objektů, dodala Fabiánová. Akce potrvá do 19. prosince.

Frankfurt nad Mohanem - divadlo v bývalém depu
Frankfurt nad Mohanem - divadlo v bývalém depu
Více fotek
  • Frankfurt nad Mohanem - divadlo v bývalém depu zdroj: Galerie Sklepení http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1174/117366.jpg
  • Maják na řece Vezera autor: Malte Werning, zdroj: Weser http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1174/117367.jpg