Film Kněžna Libuše zavítá do země české

Praha - Mezinárodní obsazení má americko-český koprodukční film režiséra Constantina Wernera Kněžna Libuše, který bude uveden do českých kin 15. října v pěti kopiích. Natáčel se předloni i v Česku pod názvem Koruna Vyšehradu. Z českých herců se na plátně objeví Pavel Kříž a Marek Vašut. Snímek uvede do kin distribuční společnost Atypfilm. Celovečerní film nezávislé produkce má přenést diváky do dob úsvitu českých dějin. Scénář historického projektu s mytologickými prvky na motivy legendy o kněžně Libuši prý čerpá z divadelních her Franze Grillparzera, Clemense Brentana a próz Aloise Jiráska.

Libuši ztvárnila americká herečka s českými kořeny Winter Ave Zoliová. „Protože jsem napůl Češka, historii znám. Ale když jsem dostala tuto nabídku, vyhledala jsem si další materiály a hodně jsem si o této historické etapě přečetla. Na přípravu jsem měla dva měsíce. Hlavně jsem přemýšlela, jaká vlastně byla jako žena, jaký měla charakter. Pak jsem se snažila vytvořit silnou, mystickou postavu. Pokud se týká žánru, zařadila bych film mezi romanticko-historické snímky s prvky fantasy,“ přiblížila ve Studiu 6 film představitelka titulní role.

Přemysla si zahrál Csaba Lucás, jehož původ je maďarský. Režisér příběh pojal jako milostný trojúhelník na pozadí změn společenského řádu z matriarchálního rodového systému na patriarchální raně feudální. Filmovalo se kromě lokací v Praze i v Adršpachu, v Uherském Hradišti a v Brdech. Rozpočet činil jeden milion eur (zhruba 27 milionů korun).

Video Winter Ave Zoliová hostem Studia 6
video

Winter Ave Zoliová hostem Studia 6

Winter Ave Zoliová ztvárnila menší roli v Lize výjimečných, snímku, který se natáčel v Praze za účasti Seana Conneryho, a hrála v romantickém dramatu Tristan a Isolda. Dcera českého emigranta a Američanky tu začátkem 90. let chodila čtyři roky do střední školy. Hrála i v dalších amerických produkcích, které vznikaly v Česku.

Constantin Werner, který byl s irským kolegou Lancem Dalym autorem scénáře, natočil v roce 1998 snímek Dead Leaves, na kontě má i několik videoklipů.

Franz Grillparzer je považován za největšího rakouského dramatika devatenáctého století. Byl vychovatelem u hraběte Josefa Seilerna na Moravě a napsal dvě hry, které čerpají z českých dějin. Spor bratří v habsburském rodě se odehrává v rudolfínské Praze a hra Libuše má základ v českém bájesloví. Grillparzerovi ale ve skutečnosti nešlo o českou látku, ta mu posloužila jen jako pozadí, na němž se odrážely sociální rozpory doby.

Kněžna Libuše
Kněžna Libuše
Více fotek
  • Kněžna Libuše zdroj: Atypfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1175/117451.jpg
  • Kněžna Libuše zdroj: Atypfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1175/117453.jpg