Da Vinciho prozradil otisk prstu

Londýn - Díky ojedinělé náhodě vědci pravděpodobně odhalili dosud neznámý obraz renesančního malíře Leonarda da Vinciho - na portrétu mladé ženy, považovaném za dílo z počátku 19. století, objevili otisk prstu shodující se s otisky prokazatelně patřícími umělci. Pokud se prokáže, že autorem díla je skutečně geniální umělec a vynálezce, půjde o největší objev zapomenutých děl za desítky let a obraz o rozměrech 33 x 23 centimetrů bude mít cenu desítek milionů liber.

Dílo, o kterém nikdo neví, kde se vzalo, bylo v roce 1998 na aukci prodáno za 22 tisíc dolarů (asi 770 tisíc korun). O devět let později ho koupil kanadský znalec Peter Silverman za 11 400 liber (asi 315 tisíc korun). Obraz považoval za hodnotnější a nechal ho přezkoumat. Otisk prstu odhalila zvláštní multispektrální kamera, která umožňuje prozkoumat obraz, aniž je z něj nutné odebrat vzorky.

Způsob, jakým byla kresba křídou, perem a tuší provedena, se podle analýzy infračerveným světlem shoduje s Leonardovým obrazem Portrét ženy z profilu, uloženým v britském královském zámku Windsor. Podobně tahy perem a křídou odhalují, že umělec byl levák, stejně jako Leonardo. Uhlíková metoda a analýza dívčiných šatů, typických pro renezanční milánskou módu, shodně poukazují na původ z konce 15. století, kdy da Vinci žil (1452-1519).

Obraz s názvem Profil dívky v renezančním oděvu zobrazuje dívčinu levou tvář a poprsí. Aukční síň Christie's ho označila za dílo německé výtvarné školy staré přibližně 200 let. Laboratoř v Paříži však odhalila, že otisk prstu, pravděpodobně ukazováčku či prostředníčku, v levé horní části obrazu je srovnatelný s otiskem Leonardova prstu na jeho raném díle Svatý Jeroným.

Emeritní profesor dějin umění na Oxfordské univerzitě Martin Kemp postupným vylučováním zjistil, že portrétovanou dívkou může být Blanka Sforza, dcera milánského vévody Ludovica Sforzy a jeho milenky Bernardiny de Corradis.