Londýnský filmový festival je i letos otevřený experimentům

Londýn - Tři hrané české snímky a jeden česko-slovenský dokument budou promítnuty na 53. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Londýně. Přehlídka začne dnes večer premiérou animovaného snímku Fantastický pan Lišák, jíž se zúčastní řada hvězd, které propůjčili postavičkám svůj hlas. Celkem festival uvede 191 celovečerních snímků ze 46 zemí.

„Londýnský festival si vždy zakládal na tom, že je oproti svým věhlasným kolegům trochu na okraji; je otevřený experimentům a v minulosti si nedával tolik záležet na tom, aby mu dodaly lesku hvězdy,“ říká zpravodaj Ivan Kytka. Na dnešní premiéře by se ale mělo objevit několik hvězd, vedle režiséra Wese Andersona například George Clooney a Meryl Streepová.

Českou tvorbu budou zastupovat snímek Jana Němce Holka Ferrari Dino, mnoha cenami ověnčený film Márie Procházkové Kdopak by se vlka bál a Protektor režiséra Marka Najbrta, který Česká filmová a televizní akademie navrhla k nominacím na Oscara; ten bude mít v sekci Cinema Europe mezinárodní premiéru. Dokumentární tvorbu zastoupí snímek Osadné. „Výběr filmů souvisí s historickými výročími,“ říká Kytka.

0Londýnský filmový festival patří k největším přehlídkám v Evropě. Od roku 1957 představuje britskému publiku nejlepší snímky uplynulého roku. Filmy se promítají v kinech po celém Londýně i pod širým nebem na Trafalgarském náměstí. Festival v minulosti neudílel hlavní ceny, ale letos udělí cenu pro nejlepší film. Festival vyvrcholí snímkem Nowhere Boy o Johnu Lennonovi, který jako režijní debut natočila britská výtvarnice Sam Taylorová-Woodová.

I dnes se lze setkat v Londýně se starými routemastery
Zdroj: ČT24
Autor: Milan Dolejší