Senát střeží Albrecht z Valdštejna

Praha – Druhé nádvoří sídla Senátu, Valdštejnského paláce, zdobí nově bronzová socha Albrechta z Valdštejna. Její slavnostní odhalení bylo dnes odpoledne spojeno se setkáním potomků slavného vojevůdce u příležitosti 850 let působení rodu Valdštejnů v českých zemích. Ceremoniálu se účastnil předseda Senátu Přemysl Sobotka spolu s Ernestem Waldsteinem-Wartenbergem. „Tato chvíle je velké zadostiučinění, nejenom pro nás, ale i pro celý rod Valdštejnů,“ uvedl.

Nápad pořídit sochu do prostor horní komory parlamentu vznikl v reakci na úspěch valdštejnské výstavy, kterou Senát pořádal na přelomu let 2007 a 2008. Tehdy se ve Valdštejnském paláci na pozvání Sobotky také sešli členové rodiny Wladstein-Wartenbergů. Na dnešní slavnostní odhalení se jich chystalo sto dvacet.

Bronzová socha Albrechta z Valdštejna váží 340 kg a včetně pískovcového podstavce měří 197 centimetrů. Stejně jako loňská expozice má i socha pomoci podpořit pozitivnější pohled na postavu Albrechta z Valdštejna, aby byl posuzován jako výrazná osobnost evropského významu, ne jen jako bojovník a kořistník.

Autorem bronzového odlitku podle sádrového modelu Ludvíka Šimka je restaurátor Petr Dvořák. Sádrový model, který je trvale instalován v hale recepce Valdštejnského paláce, vznikl v roce 1873 jako předloha pro mramorovou sochu pro vídeňský Arsenál, muzeum vojenské historie. Tam stojí dosud spolu s řadou dalších významných evropských vojevůdců od jiných autorů.

Ernest Waldstein-Wartenberg spolu s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou sochu odhalil.
Ernest Waldstein-Wartenberg spolu s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou sochu odhalil.