Mladí jazz zatím ladí

Praha – Nabídnout kvalitní jazzovou hudbu mladým lidem, aniž by museli ukrajovat příliš ze svého studentského kapesného, chce nový festival Mladí Ladí Jazz. Jeho hlavní část vypukne v druhé polovině dubna 2010, s půlročním předstihem ale pořadatelé připravili zahřívací koncert na 16. října. V holešovické La Fabrice se představí tři jazzové formace - Quattro Formaggi, Roman Pokorný Jazz Fusion Band a Jan Kořínek and Groove.

„Jazzová hudba byla vždy významným kulturním prvkem, který spojoval lidi, a Praha místem setkávání různých evropských kultur. Rádi bychom v této tradici kulturního meeting pointu pokračovali,“ říkají organizátoři nového festivalu, kterými jsou především studenti.

Mladí Ladí Jazz je podle nich reakcí na nedostatky na české hudební scéně. „Těžko říct, co postavilo jazzmany do takové pozice, ale v současné době se v Praze stali zásadní turistickou doménou. K tomu se ovšem váže i cenová dostupnost jazzových koncertů pro domácí posluchače. Ceny vstupného jsou vysoko nad jejich možnostmi,“ vysvětlují pořadatelé.

Video Quattro Formaggi živě ve Studiu 6
video

Quattro Formaggi živě ve Studiu 6

Festival chce zpřístupnit jazzovou hudbu především mladým posluchačům a také poskytnout možnost hudebníkům pro vytvoření mladé jazzové scény, která by se mohla konfrontovat se zavedenými interprety a inspirovat se jimi.

Říjnový warm up večer je proto spojen také s vyhlášením soutěže o Cenu Metropolitní Univerzity Praha. Výherce bude moci nahrát debutové album v hodnotě 15 tisíc korun a získá navíc zdarma od nahrávací společnosti 3Bees deset nahrávacích hodin.

Hlavní část festivalu začne 16. dubna 2010 a konat se bude po dobu jednoho měsíce vždy v pátek večer (tedy 23. 4., 30. 4., 7. 5 a 14. 5.). „Dramaturgie každého večera je vytvořena na základě našeho cíle zpřístupnit jazzovou hudbu mladým lidem,“ doplnili organizátoři. Nejprve vystoupí formace mladých jazzmanů, poté se představí profesionální jazzová scéna a závěr bude patřit interpretům, kteří z jazzu vycházejí a jejichž tvorba se prolíná s dalšími žánry.

Roman Pokorný
Roman Pokorný