Recenze: Funkeho Kolín

Souhrnný informační úvod: Letos Funkeho Kolín, výstavy tvořící fotografický festival, organizovaný stejnojmenným občanským sdružením, opět prorostla Kolínem. Série na sebe navazujících vernisáží proběhla ještě v tučném babím létě, trumpeta kapely Sto zvířat teskně kolorovala nádheru víkendového krásného starého Kolína, kterým bloudily desítky nadšených fanoušků moderní fotografie. Výběr byl, jak už je zde zvykem, bohatý a jako vždy věnovaný osobitě interpretovanému tématu - tentokrát Stopám a záznamům.

Protože v tomto smutném počasí nebude asi ve vašich silách proběhnout výstavy všechny, vyberu vám zcela subjektivně:

Nenechte si ujít fotografie kolínského rodáka Jana Kubíčka, vystavené v kolínském muzeu. Tento zajímavý a významný český malíř, sochař a grafik pracoval, což se všeobecně neví, i s fotografií (pozor, autor je ročník 1927 !!). Vystavené práce se řadí do stejné roviny jako díla slavných českých tvůrců třicátých až padesátých let. Vedle dokumentárních souborů (Cirkus, 1957; Ploty a zdi, 60. léta; aj.) uvidíte i  pozoruhodnou sérii fotogramů. Pro jen trochu poučeného diváka je vystavený soubor, mapující vlastně neznámé dílo, neuvěřitelným překvapením a z tohoto pohledu tvoří jeden z vrcholů festivalu.

Nahoře v synagoze vás zaujmou práce maďarského Matyáse Miseticse, na první pohled připomínající rafinovaně inscenované fotky některých amerických hyperrealistů-inscenátorů. Tmavé záběry komentují a přitom s jistou elegancí a švihem cudně interpretují jakési pozdravy nočního velkoměsta. Znalci tvrdí, že jeho dílem probublává až filmová estetika.

Pražský Lotyš Ivars Gravlejs možná nezaujme výlučnou estetizací svých prací. S humorem však nabízí dva soubory. Užitečné informace pro fotografa jsou laskavým pohledem na sérii základních fotografických chyb. Soubor Moje noviny představuje fenomén novinářské fotografie chtěně či možná i nechtěně z celé řady sociologicky vnímatelných úhlů pohledu. Jasné veličiny (živá kulturní Praha, Lotyš, nad zánikem se potácející deník, dobrý fotograf) můžete ve vašem krasohledu protřepávat dle libosti a hle, opravdu vám něco vypadne. Zkuste to.

Slovák Marian Kusík předvádí výběr z neuvěřitelné série portrétů převážně dětí, dokumentující první polovinu let osmdesátých. Ač to nemohlo být v době vzniku jeho záměrem, vytvořil jednu z nejzajímavějších kronik vlastně už takřka dávno minulého, dojímající soubor nechtěných hlubokých sond a dokumentů. Citlivější divák a pak také ten, kdo osmdesátá léta zapáleně prožíval, zažije neuvěřitelně dojímavý a možná pro někoho i nechtěně otravný zážitek.

Ondřej Přibyl, dnes už uznávaný mladý tvůrce, nabídl dvě roviny svého pohledu – místa a události se zde mísí s pojmem nález. Vývoj jeho krajinné fotografie pokračuje omezováním šíře záběru a akcentací zmenšovaného pole zaostřeného pohledu. Exkluzivita nepřítomné interpretace neznámého příběhu (tento luxus vlastní pouze autor) na pozadí navazující sbírky stovek nalézaných artefaktů, spojitelných jen osobním zážitkem, otevírá zajímavou diskuzi o intimitě, objektivitě, emocích, násilí anebo naopak ignoranci. Všechny tyto veličiny krouží mezi vystaveným dílem a více či méně připraveným, či dokonce zaskočeným divákem. Téma „co s tím“ je důležitě zdůrazněno a doplňuje mnohaleté diskuze o sdělnosti výtvarného umění a cestách, kterým se vydává, často opuštěno rozezleným publikem.


Autorů je více než dost – pro přesnost: Zbyněk Baladrán, Daniela Baráčková, Ondřej Bouška, Beata Długosz, Kateřina Držková, Vojtěch Fröhlich, Ivars Gravlejs, Anna Gutová, Markéta Kinterová, Jáchym Kliment, Tereza Králová, Jan Kubíček, Marian Kusik, Petra Malá, Jan Měřička, Mátyás Misetics, Lukáš Prokůpek, Ondřej Přibyl, Miloš Šejn, Igor Ševčuk, Jiří Šigut, Jan Šimánek, Mark Ther, Tereza Velíková, Eva Výborná, Jan Wojnar, (záznam z workshopu najdete zde).

Výstavy budou otevřeny do 1. listopadu 2009.


Pro dobrou orientaci ještě uvedu místa, kde se výstavy odehrávají. Ostatně  jsou bezvadně vyznačena na mapě, kterou obdržíte v každém z nich - synagoga, Regionální muzeum v Kolíně, Městské divadlo v Kolíně, Malá galerie Na Hradbách, Městský společenský dům, Galerie v zahradě, Galerie Nahoře, Městské informační centrum, knihkupectví Arton, Galerie a restaurant Naivní Anděl, D.I.V.O. Institute, Městský společenský dům, Karlovo náměstí a  Galerie a vinotéka u Zlaté štiky.

Fotografie Jana Kubíčka
Fotografie Jana Kubíčka
Více fotek
  • Fotografie Jana Kubíčka autor: Jan Kubíček, zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1180/117982.jpg
  • Ivars Gravlejs / Moje noviny autor: Jan Kubíček, zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1180/117983.jpg
  • Ondřej Přibyl / Místa a události autor: Ondřej Přibyl, zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1180/117984.jpg