Klíče od Salmovského paláce má Kohout i Knížák

Praha - Dva pražské renesanční paláce na Hradčanském náměstí - Schwarzenberský a Salmovský - získala zhruba před šesti lety ve zbědovaném stavu do užívání Národní galerie. Zatímco první z objektů je už zrekonstruován a v současné době je zde umístěna stálá expozice Baroko v Čechách, druhý rekonstrukcí teprve prochází. Oprava Salmovského paláce přitom byla plánována už v sedmdesátých letech, kdy tu sídlila švýcarská ambasáda a také bydlel spisovatel Pavel Kohout.

„Kohout bydlel v nejvyšším patře, v podkroví. Policie ho z pěkné adresy chtěla dostat pryč a oznámila mu, že se palác bude rekonstruovat, což bezpochyby potřeboval už tehdy. Záminka zafungovala, Pavel Kohout byl vystěhován a spolu s ním i švýcarská ambasáda,“ přibližuje začátek nerealizované rekonstrukce historik architektury Zdeněk Lukeš.

Když před lety dostala palác do nájmu Národní galerie, i jí chvíli trvalo, než se do rekonstrukce pustila. „Musely se udělat určité přípravné práce, projektové studie a podobně. A především se ukončovaly spory s Anežkou Pecoldovou, která na palác uplatňovala restituční nárok,“ vysvětlil náměstek Národní galerie Miroslav Tajč. Dědička jedné z větví rodu Schwarzenberků u soudů nakonec neuspěla, a tak rekonstrukce mohla začít.

Oddychli si i památkáři. „Jsme v první řadě rádi, že Salmovský palác zmizí ze seznamu ohrožených objektů, kde byl spolu se Schwarzenberským léta zařazen,“ přiznal ředitel Národního památkového ústavu Michal Zachař.

I když kvůli rekonstrukci Schwarzenberského paláce si Národní galerie od některých památkářů vysloužila i kritiku - nelíbilo se jim, že součástí historického interiéru se stalo i několik moderních prvků. Podobné změny v Salmovském paláci galerie nechystá.

Kromě kompletní opravy rozvodů vody, elektřiny a plynu a opravy střechy, včetně krovu, chce galerie propojit sousedící paláce vstupní halou, takové řešení ale není žádnou novinkou. Propojení existovalo už v časech, kdy obě budovy patřily Schwarzenberkům. „Na středním technickém dvoře vznikne nový vstup podle návrhu architekta Josepa Lluíse Matea,“ doplnil ředitel NG Milan Knížák. Památkáři ale prosadili, že novostaba nesmí být z Hradčanského náměstí vidět.

0Salmovský palác je součástí památkové rezervace UNESCO - Historické centrum Prahy. Rekonstrukce byla zahájena v polovině srpna 2005. Palácová klasicistní stavba vznikla v rozmezí let 1800 až 1811 na místě nevelkých domů hradních úředníků z řad nižší šlechty, které byly následně sceleny ve větší šlechtické domy. Jejich přestavbu na palác uskutečnil arcibiskup Vilem Florentin, kníže Salm-Salm. Chtěl vytvořit bytový dům s luxusními byty pro své úředníky.

Rekonstrukce Salmovského paláce potrvá ještě dva roky, pak bude pod jeho střechou otevřena expozice Národní galerie ze sbírek umění 19. století. Novou výstavu chystá galerie také pro Schwarzenberský palác, v jehož sklepení si mohou návštěvníci od příštího víkendu prohlédnout vykopávky, které zde archeologové objevili během rekonstrukce.

Reportáž o Salmovském paláci si můžete poslechnout v pořadu Z metropole.

Salmovský palác
Salmovský palác
Více fotek
  • Salmovský palác autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1181/118092.jpg
  • Salmovský palác autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1181/118091.jpg