Jihlavské dokumenty k ochutnání zdarma

Praha - Dokumentární filmový portál Doc Alliance Films připravil předkrm k blížícímu se Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě (27. října – 1. listopadu). Od 21. do 26. října jsou na portále zdarma k vidění snímky, které na jihlavské přehlídce byly oceněny v minulém ročníku. Filmy jsou dostupné ve formátu ke stažení nebo ke zhlédnutí přímo v počítači.

Naladit se na festival v Jihlavě mohou lidé dokumentem Ivetka a Hora režiséra Víta Janečka nebo evropským Oscarem oceněným časosběrným snímkem René Heleny Třeštílkové. „Sen všech dokumentaristů je, aby jejich filmy vidělo co nejvíce lidí. Tento filmový portál  znamená další možnou cestu dokumentu k divákům, a to je potěšující. Mám radost nejen jako tvůrce dokumentů, ale i jako divák,“ vítá možnosti, které nabízí Doc Allience, dokumentaristka.

0Doc Alliance Films navazuje na tradici portálu Doc Air, iniciativy, která vznikla ve spolupráci právě s MFDF Jihlava. Doc Alliance je výsledkem spolupráce pěti klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. V současnosti je na portálu výběr z bezmála tří set dokumentárních i tzv. experimentální snímků. Zhruba 40 procent z nich je možné sledovat v českém nebo slovenském jazyce, ostatní mají anglické titulky. Dívat se na film je možné celoročně za drobný poplatek – větší podíl z něj se odvádí producentům filmů, zbytek slouží na provoz portálu, který je závislý na státních dotacích..

Nechybí ani vítězové ze sekce Mezi moři - Květinový most režiséra Thomase Ciuleie, a ze sekce Fascinace - nejlepší experimentální film Noční ticho režisérky Elke Groenové.

V nabídce je také nejlepší světový film podle jihlavského festivalu s názvem Krátké filmy z Iráku. Sestaven je ze záběrů natočených pro soukromé účely téměř výhradně na mobilní telefony místními i americkými vojáky, povstalci, civilisty nebo novináři, které do intimní a vrstevnaté koláže sestavil mladý argentinský režisér Mauro Andrizzi.


Ivetka a hora. V Československu si krátce po listopadovém převratu šly dvě desetileté dívky z východoslovenské vesnice hrát do lesa na horu Zvir. Zjevila se jim paní, jež pro ně měla sdělení. Dívky jej nezapřely a od té doby přišly na horu zjevení miliony lidí a přicházejí stále – dokument klade otázky spojené s příběh jedné z dívek, o pokoře a víře v moc a milost boží a o pozemském životě těch, kdož vyznávají jeho slávu.

René. Helena Třeštíková je autorkou významných časosběrných dokumentů, tedy snímků, které pozorují život vybraných postav v čase a s odstupem jej uzavírají do filmu. Vznikají tak různé dokumenty vzešlé ze stejného materiálu a lze pozorovat (skrze film o sobě), co je v dobovém pohledu, kdy je dílo právě dokončeno, podstatné, a co ne. Po snímku Řekni mi něco o sobě - René (1992) tak můžeme přihlížet pokračování osudu inteligentního kriminálníka René Plášila.

Krátké filmy z Iráku. Ryze privátní dokumentaci války reprezentuje film sestavený ze záběrů natočených převážně mobilními telefony. Vznikly z osobních důvodů, původně pro rodinu, přátele či spolubojovníky. Případně byly určeny k internetové prezentaci. Obrazové zprávy koaličních vojáků, příslušníků místních milic, zaměstnanců soukromých firem, ale i povstalců, z nichž někteří drželi kameru-mobil i v posledních okamžicích svého života.

Květinový most. Otec ošetřuje tvář svého syna zasaženou planými neštovicemi, holé stromy čekají na sníh a v pozvolných vstupech dokumentu do krajiny a domu začíná další rok, kdy se o hospodářství na moldavské vesnici, stejně jako o výchovu tří dětí bude muset starší muž postarat sám, protože manželka odjela za prací do Itálie, odkud občas telefonuje a především posílá dárky a peníze, tak důležité pro přežití v jedné z nejchudších zemí Evropy.

Noční ticho. Po dvě zimy natáčela režisérka v horském masívu Dachstein, aby nahromaděnou nehybnost věčných hor proměnila různě transformovanými obrazy ve filmový pohyb, který umožňuje vidět hory v jejich vztahu k pomíjivým lidským hodnotám.


Prostřednictvím Doc Alliance Films se budou moci diváci vrátit do jihlavského dění vrátit po skončení festivalu. Od 1. do 8. listopadu jim budou zpřístupněny ochutnávky z filmového plátna i z doprovodného programu. Těšit se mohou například na improvizaci divadla Vosto5, v jehož režii je každý rok úvodní ceremoniál festivalu, na některý z koncertů nebo autorská čtení.