Muzeum Karlova mostu pro výstavu získalo více než pět set modelů, převážně českých památek a také aut, letadel nebo stavební techniky. Architekt Vyškovský zkonstruoval také plně funkční modely – například rádia, na kterém se dalo naladit několik stanic nebo fotoaparátu, do kterého se vkládal film. „Že to fungovalo, tomu sám nerozumím. Dělal jsem ambaláž kolem dokola technických věcí. Byl to jeden z nejoblíbenějších modelů,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 s úsměvem Vyškovský k modelům rádia a fotoaparátu.
Na papírových modelech vytvořených pro časopis ABC vyrostlo několik generací kluků. „Dnes už papírové skládačky děti tolik neoslovují, a když, tak chtějí model slepit za co nejkratší dobu, a to už není ta pravá modelařina,“ říká jubilant Richard Vyškovský, který v poslední době do papírové podoby zachycuje zchátralé hrady a zámky.

Richard Vyškovský hostem Událostí v kultuře
„Modelařině jsem se nikdy nevěnoval ani jako kluk. To první autíčko jsme udělali z legrace, někdo o tom napsal a pak se mi ozvali z ABC, tím to všechno začalo. Když jsme začali dělat památkovou rezervaci, měla to být jen ukázka o pár budovách. Na základě dopisů a žádostí pak to narostlo do obřích rozměrů. Jeden pán se nás dokonce ptal, jak dlouho to bude ještě vycházet, protože v případě, že ještě něco přibude, musel by už vyměnit byt za větší,“ přiblížil svou práci architekt.
Richard Vyškovský se narodil 13. července 1929 ve Vídni. První papírový model – Karlštejn, dobývání hradu – vydal v roce 1968. Do roku 2009 připravil více než 600 modelů, které zabírají na 1500 tiskových stran.
