Mezinárodní PEN klub našel předsedu pro „čas myši“

Linec (Rakousko) – Mezinárodní PEN klub dnes na svém 75. kongresu v rakouském Linci zvolil nového předsedu. V úvahu přicházeli dva kandidáti, spisovatelka Margaret Busbyová, která se narodila v Ghaně, ale žije ve Velké Británii, a bývalý předseda kanadského PEN klubu John Ralston Saul, který nakonec prestižní post získal. Po šest let vedl Mezinárodní PEN klub český spisovatel Jiří Gruša, jenž byl do funkce zvolen dvakrát za sebou – v roce 2003 a 2006.

„Jiří Gruša je ctihodný muž a rozený diplomat. Je vzdělancem podobným těm v 18. a 19. století, kteří se věnovali poezii, spisování a zároveň působili i na různých diplomatických místech a misích. Je to člověk, který miluje diskuse, je duchaplný, rád mluví v květnatých, ale velmi výstižných obratech. Myslím, že to byl muž na svém místě,“ uvedl ke Grušově působení v PEN klubu publicista Jiří Peňás.

Podle Gruši se pod jeho vedením PEN klubu podařilo přizpůsobit současnému vývoji, který směřuje od papíru a tužky k počítači. "Nežijeme v čase pera, jak se dá slovo pen v angličtině také vyložit, ale v čase myši,„ říká Gruša. Členové klubu se prý nyní věnují méně schůzování a více literatuře. “Jedna věc se mi ale nepovedla a už ji udělat nestačím. Chtěl jsem, abychom se orientovali také na menší jazyky, aby PEN klub plnil pro ně určitou zprostředkovací roli," dodal.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Reportáž Jana Moláčka

Ud-21.10.09

Rozhovor s Jiřím Grušou a Jiřím Peňásem

Nový předseda John Ralston Saul chce pokračovat v podpoře perzekuovaných spisovatelů v nesvobodných zemích a pokusit se vrátit slovu svoboda její naléhavost. „Řekněte 'svoboda slova' a všichni řeknou - jistě, ale vůbec o ní nepřemýšlejí. Možná tak ještě ve střední Evropě, kde si lidé pamatují, jaké je to bez ní,“ řekl pro ČT Saul těsně po svém jmenování.

Dvašedesátiletý kanadský spisovatel je autorem řady románů, fejetonů a novinářských článků. Jeho literární dílo bylo přeloženo do 22 jazyků, mimo jiné i do češtiny, ve které vyšly například detektivní a dobrodružné romány, jako To druhé nejlepší, Den zúčtování: Stereoskop nebo Oko za oko: Panenka.

„PEN klub není politická ani estetická organizace, nemá žádnou moc o něčem na světě rozhodnout, může maximálně některé věci ovlivňovat. Je samozřejmě otázka, jaký bude jeho další vývoj v elektronické době,“ podotýká Peňás.

1

PEN klub vznikl v roce 1921 ve Velké Británii. Počet národních center PEN klubu se každoročně mění, nyní jich je 145 ve 104 zemích celého světa. Sdružují kolem dvaceti tisíc tvůrců – lidí, kteří obrazně řečeno vládnou perem (PEN – Playwrights, Poets, Essayists, Novelists). Cílem jejich snažení je svoboda vyjadřování, svoboda slova a svobodný život člověka.

Jiří Gruša
Jiří Gruša
Více fotek
  • Jiří Gruša zdroj: PEN klub http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1190/118921.jpg
  • Podpora PEN klubu vězněným literátům na Kubě zdroj: PEN klub http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1190/118924.jpg