Zdeněk Lhoták ukazuje disharmonickou poetiku těl

Praha - „Zdeněk Lhoták/dis- torza“ je název výstavy fotografií a stejnojmenné monografické publikace na Staroměstské radnici. Ústředním tématem expozice, která je pro veřejnost otevřená od 21. října do 11. listopadu, je tělo – jako znak, příběh i ornament ve výtvarné i dokumentární poloze. Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout opravdu pestrý výběr fotografií, který je shrnutím dosavadní autorovy tvorby. Stejně koncipována je i autorova monografická publikace. Lhoták v ní nashromáždil výběr ze své tvorby od roku 1982 do současnosti. Její součástí je i doprovodný text, jehož autorem je Marek Pokorný-ředitel Moravské galerie v Brně, který je zároveň také kurátorem výstavy.

Zdeněk Lhoták patří k jedněm z nejzajímavějších českých fotografů. Jeho tvorba je specifická a charakteristická především díky fotografiím, na nichž se objevuje v různém pojetí a zobrazení lidské tělo.

V knize se objevují fotografické seriály, jako je například asi nejznámější Lhotákova série fotografií Spartakiáda (1985), za kterou získal 2. cenu v nejprestižnější soutěži World Press Photo v roce 1986. Dalšími seriály jsou Autoportréty, které vznikaly v letech 1989 - 2002 , na nichž se Lhoták zabývá detaily vlastního těla, které se postupně posunuly z černobílé do barevné škály, nebo například jedinečná fotoreportáž s názvem Horníci, zachycující atmosféru prostředí kladenských dolů.

„Patří ke známým a úspěšným tvůrcům, ve své tvorbě často pracuje s makrodetailem na hraně čitelnosti a s principem náhody jakoby od boku střílených snímků. Když mluvíme o fotografiích Zdeňka Lhotáka, mluvíme vždycky o těle. Právem. Ale je to jen část jejich významu. Tělo je v nich totiž nejenom předmětem, ale i podmínkou a prostředkem zobrazení. Lhotákovy práce jsou proto místem transformace, přepólování či destabilizace standardních očekávání a postojů, jež zaujímáme k fotografickému obrazu jako odrazu vnější reality,“ napsal o tvorbě Zdeňka Lhotáka kurátor výstavy Marek Pokorný.

„Zdeněk Lhoták/ dis-torza“ - od 21.10. až do 11.11. 2009 vždy od 10:00 do 18:00 hodin. Staroměstská radnice, Křížová chodba a Rytířský sál.

Zdeněk Lhoták - obálka monografie
Zdeněk Lhoták - obálka monografie
Více fotek
  • Zdeněk Lhoták - obálka monografie autor: Zdeněk Lhoták, zdroj: Maxmedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1190/118941.jpg
  • Zdeněk Lhoták - Spartakiáda autor: Zdeněk Lhoták, zdroj: Maxmedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1190/118949.jpg
  • Zdeněk Lhoták - Spartakiáda autor: Zdeněk Lhoták, zdroj: Maxmedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1190/118945.jpg