Sozanský doluje poklady ze Sutin

Praha - Ve výstavním sále Obecního domu v Praze byla otevřena výstava plastik, grafik, obrazů a koláží sochaře a malíře Jiřího Sozanského nazvaná SUTINY / Pocta Záviši Kalandrovi, Janu Zahradníčkovi a Ivanu Martinu Jirousovi. Expozice, která je součástí projektu Uzavřeno…, pocty významným osobnostem české kultury, které byly oběťmi perzekuce bude k vidění do 22. listopadu. Výstava věnovaná Záviši Kalandrovi, Janu Zahradníčkovi a Ivanu M. Jirousovi je doplněna texty zmíněných autorů a dokumentárními materiály, které Sozanský připravil ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

„Za chvilku budeme mít 20. výročí od listopadového převratu a já jsem si řekl, že možná v této souvislosti by bylo správné připomenout nějaké osobnosti, kterých si vážím a které mě inspirovaly. Sutiny se to jmenuje proto, že bych se přirovnal trochu k archeologovi, neboť odkrývám to, co se vyřadilo z dějin českého národa nebo z jeho kultury, a snažím se to připomenout,“ řekl výtvarník v rozhovoru pro Český rozhlas v pořadu Mozaika.

„Sozanský patří bez diskuze mezi umělce, kteří pojímají odpovědně svoji roli v pojetí umění jako osobní výpovědi o světě kolem nás. Je znám jako nekonformní umělec a člověk vyhraněných názorů a postojů, vyjadřující se prostřednictvím rozsáhlých multimediálních projektů vázaných ke konkrétnímu místu,“ uvedl kurátor výstavy Jiří T. Kotlík.

Projekt je zaměřen na osobnosti, jakými jsou filozof a publicista Záviš Kalandra, popravený v roce 1950, básník Jan Zahradníček, vězněný v 50. letech, a Ivan M. Jirous, vězněný v letech normalizace. Na jejich osudech je podle pořadatelů dobře viditelná zrůdnost mašinérie totalitní moci.

„Sozanského zajímá člověk v mezních situacích, jeho niterné rozpoložení a vnější reakce směrem k lidské komunitě. To je nepochybně i důvodem pro to, že opakovaně a naléhavě nastoluje aktuální a nepříliš populární téma, které ve své umělecké reflexi zároveň zrcadlí stav a směřování naší civilizace,“ sdělil Jiří T. Kotlík.


Na výstavu Sutiny navazuje další výstava Sozanského v Muzeu policie s názvem Magor. Pocta Ivanu M. Jirousovi bude mít vernisáž 29. října a potrvá do 30. listopadu.

K projektu Uzavřeno… se také řadí představení Píšu z pekla režiséra Michala Dočekala na scéně Národního divadla Kolowrat, které bude mít premiéru 17. listopadu. Představení vychází z textů Zahradníčka, Ivana M. Jirouse a z výpovědí vězňů z valdické věznice.

Jiří Sozanský se narodil v roce 1946 v Praze. Vyučený zedník později studoval Akademii výtvarných umění v Praze. Od roku 1973 se věnuje malbě, kresbě, plastice, grafice, instalacím a environmentům a filmovým dokumentům. Od roku 1976 realizoval přes 50 samostatných výstav, v roce 1988 získal stipendium The Pollock-Krasner Foundation v New Yorku. Svými díly je zastoupen v řadě veřejných a soukromých sbírek. Je členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Ivan Martin 'Magor' Jirous
Ivan Martin 'Magor' Jirous
Více fotek
  • Ivan Martin 'Magor' Jirous autor: Ondřej Němec, zdroj: Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1194/119331.jpg
  • Záviš Kalandra zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1194/119333.jpg
  • Jan Zahradníček zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1194/119334.jpg