Na velikosti záleží až v první řadě

Praha – Izraelská komedie Na velikosti záleží si na loňském festivalu v Karlových Varech získala srdce diváků a potvrdila tak, že příběhy Jak outsider ukázal sobě i ostatním, že se v něm mýlí stále fungují. Je lhostejno, zda oním „outsiderem“ je neduživý chlapec, který se neumí prát, kluk z indického slumu nebo pubertální holka s rovnátky. Izraelští filmaři si vybrali „handicap“, který se těžko schová – obezitu. Sympatické na jejich snímku především je, že není demonstrací vítězství „těch tlustých“ nad „těmi hubenými“, ale připomenutím, že celoživotní (ne)přítel každého je on sám.

Pětatřicetiletý Herzl přesvědčí tři své přátele, aby spolu s ním odešli z hubnoucího programu a začali se věnovat sumu. „Řekla jsi nám, že tloušťka je nemoc, nenávidíme se a ještě ti za to platíme,“ vytýkají při odchodu izraelské obdobě doktorky Cajthamlové.

Sumo místo diety

V cestě za sportovními úspěchy prokáže čtveřice přátel daleko více vytrvalosti než v boji s nadbytečnými kilogramy, přestože vypadají jako „tlusťoši s plenama a holčičím účesem“, jak prohlásí jeden z nich. Zápasení se pro ně stane konečně platnou náhradou za problémy, které jim tloušťka přinášela, ale je také změnou, s níž se vyrovnávají oni i jejich blízcí.

Herzlova matka se musí smířit s tím, že její syn může být šťastný i se čtyřiceti kily nadváhy, plnoštíhlou partnerkou a s rizikem, že ho stejně jako jeho otce, pod nímž se utrhl balkon, „zabije tloušťka“. Gidi přestane kromě své váhy zavírat oči i před svou sexuální orientací. A Dvir zjistí, že za odcizení mezi ním a manželkou nemůže jeho nadváha, ale to, že se svou postavou zaobírá víc než svou ženou…

Film proti sprchování v šatech

„Dostal jsem nápad na scénář, když jsem si uvědomil, že chci natočit film o sebepřijetí, a věřil jsem, že prostřednictvím sumo a vzdoru proti diktátu štíhlosti mohu pojmout námět unikátně a zajímavěji,“ řekl o snímku režisér Sharon Maymon. Přesvědčit o dobrém nápadu všechny herce nebylo ale snadné. 

Itzik Cohen (Herzl) přiznává, že roli třikrát odmítl. Představa, že by byl spojován „s filmem o tlustých lidech“, ho odrazovala. „Jsem nesmělý člověk. Koloval o mně vtip, že se i sprchuji v šatech,“ vysvětlil. Nakonec kývl a natáčení prý pro něho bylo jakousi terapií, stejně jako pro jeho postavu sumo. „Akceptoval jsem sebe sama,“ tvrdí Cohen. Izraelský snímek ukazuje, že všichni sice víme, že to jde, ale ne všichni víme, jak k tomu dojít.

„Tak se odkutálejte, hezký den!“

Na velikosti záleží sází velkou měrou na humor. Nedělá si legraci z obézních lidí, obézní lidé si v něm dělají legraci sami ze sebe. Kdo váží 120 kilo, neřeší, jestli mu kamera přidá dalších sedm, ale jestli nebude okolí pro smích, zvláště když většinu času je na plátně téměř nahý. Všichni čtyři „tlouštíci“ pochopí, že když se dovedou sami sobě bez hořkosti smát, snáze budou sami sebe brát vážně, a i lépe skousnou, pokud se jim budou smát jiní.

Snímek Na velikosti záleží netvrdí, že smířit se s velikostí xxl je pro její nositele jediná možnost, jak bez obav vycházet z bytu i za světla. Nabízí pouze možnost, jak přistupovat ke své odlišnosti, přičemž divák si za slovo obezita může dosadit cokoli jiného. „Společenské poselství tohoto filmu je nutnost akceptování druhých ve společnosti a schopnost navázat vztah sám se sebou,“ potvrzuje producent filmu Chilik Michaeli, „a také, že pokud jste jiní, můžete přesto být šťastni a žít sami se sebou v míru.“

0Distribuční společnost Cinemart doprovodila film Na velikosti záleží v českých kinech soutěží. V pražském kině Evald, kde se bude snímek promítat do 20. ledna, mohou diváci hlasovat, zda jim jejich kila navíc vadí, nebo nevadí. Podle zvolené varianty budou v případě výhry i odměněni. Vyhrát mohou zdarma hodinu lekce v posilovně s osobním trenérem nebo víkendový pobyt v hotelu Sumó v Krkonoších.

Na velikosti záleží (Sipur Gadol) – v kinech: od 7. ledna; režie: Erez Tadmor, Sharon Maymon; hrají: Itzik Cohen, Irit Kaplanová, Dvir Benedek, Levana Finkelsteinová, Alon Dahan, Shmulik Cohen, Evelin Hagoel, Tgo Igawa aj.

Na velikosti záleží
Na velikosti záleží
Více fotek
  • Na velikosti záleží zdroj: Cinemart http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1340/133981.jpg
  • Na velikosti záleží zdroj: Cinemart http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1340/133984.jpg
  • Na velikosti záleží zdroj: Cinemart http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1340/133978.jpg
  • Na velikosti záleží zdroj: Cinemart http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1340/133976.jpg
  • Na velikosti záleží zdroj: Cinemart http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1340/133982.jpg