Danielle de Nieseová zpívá Mozarta těm, kteří mu rozumějí

Praha – Jedna z nejlepších sopranistek současnosti Danielle de Nieseová ozdobí Cyklus výjimečných projektů Pražské komorní filharmonie. Exkluzivní koncert pod názvem Danielle de Nieseová zpívá Mozarta se koná 6. ledna (od 19:30) ve Dvořákově síni pražského Rudolfina pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Jakuba Hrůši. Pořadatelé předpokládají, že mozartovský program a spojení mladé sopranistky s mladým duchem PKF bude pro návštěvníky koncertu příjemným zážitkem.

Po předehře k Figarově svatbě uslyší publikum sopranistku v árii Zuzanky (Giunse alfin il momento), kterou Danielle de Nieseová zpívá v Metropolitní opeře. Ke svému prvnímu vystoupení v Praze ji vybrala možná záměrně, neboť právě Praha tuto operu proslavila.

Další část večera je věnována méně uváděné opeře Idomeneo. Mozart ji napsal jako pětadvacetiletý v roce 1781 na objednávku bavorského kurfiřta Karla Theodora. Od vzniku tohoto díla se obvykle počítá období Mozartových vrcholných děl. Idomeneo je „opera seria“, tedy „vážná“ opera na mytologické, osudové téma. Po předehře z Idomenea zazpívá de Nieseová recitativ a árii Ilii (Quando avran fine omai).

Hořká komedie o nestálosti lidských citů a povaze lásky Cosi fan tutte patří k vrcholům Mozartovy operní tvorby. Ironické libreto Da Ponteho měl původně zhudebnit Antonio Salieri, ten to však vzdal. Komorně laděná opera o šesti postavách s podtitulem Škola milenců vznikla v letech 1789–1790. Danielle de Nieseová z této opery zazpívá recitativ a árii Despiny (Una donna quindici anni). Následovat bude Symfonie č. 32 G dur a moteto pro soprán a orchestr Exultate, jubilate. Mimořádný večer vyvrcholí koncertantní scénou pro soprán Bella mia fiamma, addio!.


Danielle de Nieseová již s úspěchem zpívala v newyorské Metropolitní opeře, v Královské opeře Covent Garden v Londýně či na festivalu v Glyndenbourne. Ve slavné Metropolitní opeře se představila již v devatenácti letech v roli Barberiny v Mozartově Figarově svatbě, kde zpívala s Renée Flemingovou, Brynem Terflem a Cecilií Bartoliovou. De Nieseová koncertuje s Newyorskou filharmonií a dalšími prestižními tělesy a dirigenty, jako jsou Levine, Minkowski, Harnoncourt. Profilovou desku s Händlovými áriemi natočila se souborem Les Arts Florissants a dirigentem Williamem Christiem. Její nejnovější nahrávka obsahuje árie W. A. Mozarta, s nimiž se představuje v Praze.