Balet ND: návraty českých hvězd a Othello

Praha - Hostování prvního sólisty stuttgartského baletu Lukáše Slavického, galakoncert v režii primabaleríny Anglického národního baletu Darii Klimentové a premiéru dějového baletu Othello s hudbou Leoše Janáčka nabídne baletní soubor ND Praha divákům v letošní polovině sezony 2009/2010. Na repertoáru zůstávají premiéry minulé sezony - Labutího jezero, La Sylphide, Causa Carmen - a další představení.

Slavický se představí již 9. a 13. ledna jako Princ Siegfried v Labutím jezeře v choreografii Kenetha Grevea. Devětadvacetiletý absolvent pražské taneční konzervatoře je držitelem prestižního ocenění Prix Benois de la Danse pro nejlepšího tanečníka roku 2002, tedy jakéhosi baletního Oscara. Pražské publikum ho vidělo kromě absolventských představení konzervatoře například na předloňském Baletu Gala aneb Setkání v Praze v Národním divadle, kde vystupoval po boku Alena Bottainiho. 

Daria Klimentová předvede své umění 10. a 11. března na večeru nazvaném Daria Klimentová - Balet Gala. Celosvětově uznávaná tanečnice českého původu se domácímu publiku představila v uplynulých letech několikrát, zejména jako Odetta/Odylie v Labutím jezeru na jevišti Státní opery Praha. Česká televize připravila v roce 2008 o Klimentové dokument, který nyní nabízí volně ke zhlédnutí v iVysílání ČT. 

Druhou premiérou letošní sezony baletu ND Praha je po baletu Faust Shakespearův Othello - ND ke spolupráci přizvalo maďarského choreografa a režiséra Youriho Vámose. České publikum jej zná už z představení Louskáček a Romeo a Julie, která jsou v současné době na repertoáru. „Othello bude dílem vytvořeným přímo pro soubor baletu Národního divadla,“ upozorňuje šéf baletu ND Petr Zuska.

Choreograf Vámos využívá pro Othella hudby z různých skladeb Leoše Janáčka. „Symfonická suita Taras Bulba mi dala ten rozhodující impulz. Tato suita není svým častým střídáním krátkých a rychlých nálad zrovna běžná pro předlohu k baletu. Avšak právě to potřebuji pro Othellovu citovou rozkolísanost mezi žárlivostí a výbušnými projevy lásky,“ uvedl Vámos. 23. ledna bude ve Státní opeře Praha uveden další balet tohoto autora s názvem Spící krasavice - poslední dcera cara, taktéž vytvořený přímo pro pražskou scénu.

Daria Klimentová
Daria Klimentová
Více fotek
  • Daria Klimentová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/741/74023.jpg
  • Louskáček autor: ND, zdroj: ND http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/598/59744.jpg