Karlovarské kino Čas vyráží do boje o diváky s novou technikou

Karlovy Vary - Městské kino Čas v Karlových Varech začalo po tříměsíční rekonstrukci opět promítat. Účelem úprav, které si celkem vyžádaly přes 6,3 milionu korun, byla zejména instalace nové digitální projekční techniky, která umožní promítat i trojrozměrné filmy vytvořené v technologii 3D. Diváci změnu vítají, kino, které je každoročně jedním z promítacích míst MFF Karlovy Vary, má zatím vyprodáno.

Kino Čas, které provozuje obecně prospěšná společnost města, se minulý rok potýkalo s nedostatkem diváků. „Než bylo nové promítání, i na dobrý film přišlo tři čtyři pět diváků, což je strašně málo,“ říká zastupitel města Jaroslav Zach (ODS). Nyní návštěvníky lákají zejména trojrozměrné filmy, při kterých si nasazují speciální brýle. Pořízení veškeré projekční techniky stálo přibližně 4,5 milionu korun.

Výhody digitální techniky ale 3D projekcemi nekončí. Kina už nemusejí čekat na filmové kopie, kterých je vždy omezený počet a přednost mají multiplexy a premiérová kina. „Na jednosálová kina se nedostávalo, měla prostor měsíc dva po premiéře,“ potvrzuje provozovatel kin v Karlových Varech a Sokolově František Grebeň. Díky digitálnímu promítaní nyní kinům stačí nahrát film od distributora do počítače, čímž by se opět měla stát pro diváky atraktivní.

Možností digitální promítačky, která splňuje standardy D-Cinema, a prostorového zvuku Dolby Digital využije i Mezinárodní filmový festival. „Vítáme všechny technické úpravy; díky tomu budeme mít větší možnost uvádění některých filmů, které třeba nemají klasickou kopii,“ říká mluvčí MFF Karlovy Vary Uljana Donátová.

Karlovy Vary byly posledním z velkých měst v regionu, které ještě digitální kino nemělo. Jako první zahájilo 3D promítání v roce 2008 kino Alfa v Sokolově a před měsícem ho následovalo kino Svět v Chebu.