Klíma patří k nejčastěji překládaným a ve světě nejznámějším českým spisovatelům. Je autorem mnoha povídek, románů, novel, publicistických statí i literárních studií. Dnes poděkoval své ženě a dětem, kteří prý byli prvními přísnými čtenáři jeho děl. Poděkoval i Čapkovi, jehož dílo mu údajně řeklo, že demokracie je nejcennější hodnota.
Při udělování cen hraje roli ohled na to, „kdo ji ještě nedostal a kdo by mohl umřít, ale i kvalita díla“, uvedl s nadsázkou v oslavné řeči Ludvík Vaculík, držitel odenění z roku 2002 a jeden z členů poroty. Podle předsedy poroty Vladimíra Karfíka byl výběr poměrně jednoduchý, protože minulé poroty byly podle něho „ohleduplné“ a Klímu jim nechaly. Cenu představuje vedle peněžité prémie 100 tisíc korun plastika podle návrhu Vladimíra Preclíka.

Reportáž Ivy Němcové
Na uplynulé století se Klíma ve svých pamětech dívá očima člověka, který prošel koncentračním táborem a zažil i komunistickou totalitu. „Historie lidstva je spojená s nesmírnou krutostí, ale prvně to vraždění bylo na technické bázi. To je jedna věc a druhá je, co stojí za tím. Byl to věk šílených ideologií. Zločinných ideologií. V tom je nacismus a komunismus v podstatě na stejné úrovni,“ říká. Právě dokončuje rukopis druhého dílu svých pamětí. Čtenáři se mohou těšit na autentické zápisy z jeho deníků.
Cenu Karla Čapka založilo České centrum PEN klubu v roce 1994, kdy byla také poprvé vyhlášena. Uděluje se každý sudý rok za prozaické, dramatické nebo esejistické dílo českého autora, případně za dílo celoživotní. „Cena se každý sudý rok uděluje většinou českým autorům za dílo, které nějakým způsobem propaguje, reprezentuje a zachraňuje demokratické a humanistické ideály,“ říká předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček.
Prvními laureáty ceny byli Günter Grass a Philip Roth s využitím výjimky ve statutu, umožňující při zvláštních příležitostech, jíž byl Světový kongres PEN klubů v Praze, ocenit i zahraniční tvůrce. Držiteli ceny jsou dále Arnošt Lustig, Jiří Kratochvil, Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Jiří Stránský a Václav Havel.