"Možná nejdůležitější pro herce je udržet rovnováhu, zkoušet, jestli ještě vydrží nespadnout do jámy, ve které sedí spokojené herecké řemeslné já spolu s paní rutinou a šmírou, spolu se vším tím, co si už v předešlých rolích vyzkoušel a s čím už případně měl úspěch," uvedla herečka při ceremoniálu. V hereckém povolání je podle ní nejtěžší dostat dobrou roli. Za dobrého režiséra označila takového, který je nespokojený s tím, co mu jako herečka nabídne.
Děkan divadelní fakulty Zbyněk Srba označil Vášáryovou za herečku, která poctivě hledá složitosti a charakterová zákoutí ztvárňované postavy. Hraje s hlubokou emocionalitou, ale i racionálně a se smyslem pro detail. Čestný doktorát na JAMU před ní získalo devět osobností, všichni byli muži.
Vášaryová podle svých slov nyní pracuje na dvou televizních projektech, v jednom z nich by ji měli vidět i diváci České televize, která je koproducentem. „Je to takový malý seriál krimipříběhů, ta role je pro mě zajímavá,“ uvedla. Víc nechtěla prozrazovat s tím, že dílo je v začátcích a účinkující teprve čtou scénáře.
Sedmašedesátiletá Vášáryová proslula jako představitelka charakterních rolí i tragických hrdinek na divadelních prknech, zejména v činohře Slovenského národního divadla. Zahrála si například Antigonu, Irinu i Mášu ve Třech sestrách a Ofélii v Hamletovi. V Česku získala Cenu Alfréda Radoka za výkon ve hře Ritter, Dene, Voss od Thomase Bernharda v Divadle Na zábradlí.
Od začátku 60. let pravidelně hraje ve filmu a televizi. V posledních letech jí řadu větších rolí svěřil režisér Jan Hřebejk ve filmech Pelíšky, Horem pádem, Kráska v nesnázích a Nestyda. Jako herečka se proslavila také sestra Vášáryové Magda, která však dala později přednost diplomacii.
Poctu před Vášáryovou získali například britský dramatik Tom Stoppard, bývalý prezident Václav Havel a zakladatel Semaforu Jiří Suchý. „Když jsem slyšela ta jména, to jsou všechno lidé, kteří pro mě opravdu mnoho znamenají. Je to noblesní společnost,“ říká herečka.