Emília Vášáryová první ženskou držitelkou čestného doktorátu JAMU

Brno - Slovenská divadelní a filmová herečka Emília Vášáryová v Brně převzala čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU). Škola jí ho udělila jako mimořádné a charizmatické herečce, představitelce velkých charakterních úkolů, tragických, ale i komediálních hrdinek. Herečka, objevující se v posledních letech často v tuzemských filmech (Pelíšky, Kráska v nesnázích, Václav) pracuje v současnosti i na dvou televizních projektech. V jednom z nich - seriálů krimipříběhů - by ji měli vidět i diváci České televize.

"Možná nejdůležitější pro herce je udržet rovnováhu, zkoušet, jestli ještě vydrží nespadnout do jámy, ve které sedí spokojené herecké řemeslné spolu s paní rutinou a šmírou, spolu se vším tím, co si už v předešlých rolích vyzkoušel a s čím už případně měl úspěch," uvedla herečka při ceremoniálu. V hereckém povolání je podle ní nejtěžší dostat dobrou roli. Za dobrého režiséra označila takového, který je nespokojený s tím, co mu jako herečka nabídne.

Děkan divadelní fakulty Zbyněk Srba označil Vášáryovou za herečku, která poctivě hledá složitosti a charakterová zákoutí ztvárňované postavy. Hraje s hlubokou emocionalitou, ale i racionálně a se smyslem pro detail. Čestný doktorát na JAMU před ní získalo devět osobností, všichni byli muži.

Vášaryová podle svých slov nyní pracuje na dvou televizních projektech, v jednom z nich by ji měli vidět i diváci České televize, která je koproducentem. „Je to takový malý seriál krimipříběhů, ta role je pro mě zajímavá,“ uvedla. Víc nechtěla prozrazovat s tím, že dílo je v začátcích a účinkující teprve čtou scénáře.

Sedmašedesátiletá Vášáryová proslula jako představitelka charakterních rolí i tragických hrdinek na divadelních prknech, zejména v činohře Slovenského národního divadla. Zahrála si například Antigonu, Irinu i Mášu ve Třech sestrách a Ofélii v Hamletovi. V Česku získala Cenu Alfréda Radoka za výkon ve hře Ritter, Dene, Voss od Thomase Bernharda v Divadle Na zábradlí. 

Od začátku 60. let pravidelně hraje ve filmu a televizi. V posledních letech jí řadu větších rolí svěřil režisér Jan Hřebejk ve filmech Pelíšky, Horem pádem, Kráska v nesnázích a Nestyda. Jako herečka se proslavila také sestra Vášáryové Magda, která však dala později přednost diplomacii.

Poctu před Vášáryovou získali například britský dramatik Tom Stoppard, bývalý prezident Václav Havel a zakladatel Semaforu Jiří Suchý. „Když jsem slyšela ta jména, to jsou všechno lidé, kteří pro mě opravdu mnoho znamenají. Je to noblesní společnost,“ říká herečka.

Emília Vášáryová ve filmu Archiv
Zdroj: ČT
Autor: ČT