Glenn Miller Orchestra, elegantní swingové pohlazení

Praha – Jeden z nejznámějších swingových orchestrů na světě, Glenn Miller Orchestra, vystoupí v sobotu 9. ledna v pražském Obecním domě. Pro velký zájem o vstupenky byl v tento den přidán další koncert v 17 hodin, večerní vystoupení začíná ve 20 hodin. Glenn Miller Orchestra pod vedením kapelníka Wila Saldena uvede v Praze program nazvaný Evening of Swing and Elegance. Vystoupení je složeno z nejznámějších swingových a jazzových skladeb nejen z dílny svého zakladatele Glenna Millera, ale i od dalších amerických legend tohoto žánru ze 40. až 80. let minulého století.

Členy orchestru jsou vynikající hudebníci a sólisté, v jejich koncertech ale nechybí humor a vytříbená elegance. Historie tělesa sahá do třicátých let minulého století. Glenn Miller se brzy po založení orchestru stal hvězdou tehdejší hudby a jeho skladby jako In the Mood, Pennsylvania 6-500, String of Pearls či Moonlight Serenade hrála všechna rádia.

I když hvězdná kariéra Glenna Millera trvala pouhých pět let, byla to dostatečně dlouhá doba na to, aby se zapsal do historie jako vůdčí osobnost nejpopulárnějšího swingového orchestru na světě. Ve svých pětatřiceti letech byl Glenn Miller uznáván jako nová a nejzářivější hvězda americké jazzové scény. Hubený, vážně vypadající muž s kulatými brýlemi přinesl nový zvuk, založený ne na sólistech, ale perfektní harmonii celého orchestru.

V roce 1942 přišel Glenn Miller s nápadem spolupracovat s americkým letectvem a založil U.S. Air Force Orchestra. Život Glenna Millera skončil ve věku čtyřiceti let při nikdy nevysvětlené letecké nehodě (celé letadlo na cestě z Londýna do Paříže zmizelo), ale jeho sláva nikdy nevybledla. Tex Beneke, člen Glennova orchestru, založil nový Glenn Miller Orchestra na konci druhé světové války. V roce 1956 se vedení orchestru ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Miller’s Air Force Orchestra, a do současné doby se vystřídalo několik dalších kapelníků.

Wil Salden se začal zabývat hudbou Glenna Millera v roce 1978 a přijal za svou jeho kouzelnou formuli: „Každý kapelník sní o vytvoření nezaměnitelného zvuku, který je okamžitě rozpoznatelný po několika tónech.“ V roce 1990 byl Wil Salden společností, která spravuje dědictví po Glennu Millerovi, uveden jako kapelník Glenn Miller Orchestra pro Evropu.

Za každou prodanou vstupenku přispěje hlavní partner koncertu, BBH Nadační fond, 100 Kč Nadaci Terezy Maxové dětem.

Glenn MillerOrchestra
Glenn MillerOrchestra