Kde si dát Picassův Piják absint? U Lloyda Webera

Berlín - Letité přetahování o Pijáka absintu, slavný obraz kubistického malíře Pabla Picassa, skončilo. Potomci berlínského židovského bankéře Paula von Mendelssohna-Bartholdyho, jemuž malba před válkou patřila, se díla vzdali. Obraz vlastní nadace muzikálového skladatele Andrewa Lloyda Webera a jeho cena se odhaduje asi na 60 milionů dolarů (více než miliarda korun). Zprávy o případném vyrovnání mezi nadací a bankéřovou rodinou se na veřejnost nedostaly. Podle některých médií ale nadace potomkům vyplatila přes 50 milionů dolarů (přes 912 milionů korun). Portrét Angela Fernándeze de Soto známý jako Piják absintu vytvořil slavný španělský malíř Pablo Picasso ve svém modrém období v roce 1903.

Mendelssohn-Bartholdy (mj. synovec slavného skladatele Felixe Mendelssohna) obraz měl ve své sbírce, než ho krátce před svou smrtí v roce 1935 musel stejně jako jiné obrazy kvůli pronásledování nacisty pod tlakem prodat. Lloyd Weber koupil dílo v polovině 90. let za 29 milionů dolarů. Když se dílo v roce 2006 dostalo do aukce, vypukla aféra. Historik Schoeps, který potomky bankéře zastupuje a šéfuje postupimskému Mendelssohnovu centru, totiž pohrozil žalobou. Aukční síň Christie's pak musela portrét z dražby stáhnout. 

Bankéřovi potomci se v minulosti už přeli o jiné dva Picassovy obrazy s Muzeem moderního umění (MoMA) a Guggenheimovým muzeem. Požadovali jejich vrácení. Muzea ale práce odmítala vydat a šla k soudu. Loni počátkem roku se obě strany u newyorského soudu dohodly.