Ve Švandově divadle přepočítávají Peníze od Hitlera

Praha - Švandovo divadlo v Praze uvedlo divadelní adaptaci románu Radky Denemarkové Peníze od Hitlera. Podle autora adaptace a režiséra Michala Langa vypráví o tom, jak se na lidech podepisují dějiny. Hlavní roli pohostinsky ztvárnila držitelka tří Cen Alfreda Radoka z let 2001-2003 Marie Málková. V inscenaci účinkuje 19 herců, z nich osm hostů. Mezi nimi Věra Kubánková, Karel Hlušička a Ladislav Trojan. Z těch domácích jsou to například Viktor Limr, Kristýna Frejová, Stanislav Šárský a Eva Leimbergerová.

Hrdinkou groteskně hořkého příběhu je Gita Lauschmannová s tajemnou minulostí. Aby dosáhla spravedlnosti, vrací se do rodné vsi, odkud ji kdysi odvezli do koncentračního tábora. Jenže o minulosti nechce nikdo slyšet, natožpak napravovat křivdy. Její tragický příběh navíc místní rodáci znají z jiné perspektivy - z vyprávění svých otců a dědů.

Michal Lang si po přečtení románu uvědomil, jak jsou některé věci v české společnosti stále tabu. „V současné době se čím dál více začíná mluvit o tom, co se tady dělo bezprostředně po válce. Tam někde, ale i hlouběji v minulosti jsou ukryty kořeny obtíží této postkomunistické společnosti. Téma je to aktuální, což dokládá i četnost překladů tohoto románu, který získal cenu Magnesia Litera za nejlepší prózu roku,“ uvedl.

Video Reportáž Martiny Čurdové
video

Reportáž Martiny Čurdové

V knihách Radky Denemarkové se realita a fikce prolínají až magickým způsobem. „Důležité je zachytit esenci doby. Když vyšly Peníze od Hitlera poprvé, obrátilo se na nakladatelství množství lidí, že jsem popsala příběh jejich babičky či tety. A přitom to byla čistá fikce,“ uvedla.

Příběh je to groteskní, nečernobílý, vše řečené je vzápětí zpochybněné. Po staletí tu vedle sebe žili Češi a Němci, ať už bylo spolužití jakkoli kontroverzní. A stačilo pouhé desetiletí (1938-1948), kdy zmizeli (byli zavražděni v koncentračních táborech, emigrovali nebo byli odsunuti), a jako by tu nikdy nic takového nebylo, ve škole se o tom mlčelo.

Švandovo divadlo / Peníze od Hitlera
Švandovo divadlo / Peníze od Hitlera
Více fotek
  • Švandovo divadlo / Peníze od Hitlera autor: Patrik Borecký, zdroj: Švandovo divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1352/135112.jpg
  • Švandovo divadlo / Peníze od Hitlera autor: Patrik Borecký, zdroj: Švandovo divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1352/135107.jpg