Bubeník Rolling Stones zahrál v Praze

Praha - V pražském divadle Hybernia vystoupil v neděli bubeník Rolling Stones Charlie Watts (68). Jako člen čtyřčlenné kapely The ABC & D of Boogie Woogie nabídl divákům právě skladby ve stylu boogie woogie a blues. Watts je považován za člena Rolling Stones s největší nechutí k dlouhým koncertním šňůrám; nepotvrdil ani zprávy o letošním turné nejslavnější rokenrolové kapely na světě.

„Dobrý večer všem,“ pozdravil česky publikum Waters, který úvodní skladbu zahrál ve dvojici s druhým klávesistou Axelem Zwingerbergerem. „My jsme to A a B, C a D dorazí později,“ podotkl již v angličtině Waters pocházející z Velké Británie. Kapela The ABC & D of Boogie Woogie vznikla před pěti lety, vedle Wattse a německého pianisty Zwingerbergera ji tvoří britský pianista Ben Waters a basista Dave Green. Hrají hudbu spjatou s počátky rock'n'rollu. 

„Tohle hraní je daleko intimnější, v menších místech. Není tu žádný tlak,“ srovnává Watts vystupování s kvartetem a s Rolling Stones. Basista Dave Green je jeho kamarádem od dětských let. „S Charliem jsme byli sousedi už od pěti let. V dospívání jsme spolu hráli v jazzových kapelách,“ vzpomíná Green. Angažovat rytmiku dvou slavných veteránů byl nápad pianistů Zwingerbergera a Waterse.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Během vystoupení The ABC & D of Boogie Woogie se na jevišti neobjevily žádné elektrické nástroje. Kapela v sestavě dvě piana, kontrabas a bicí v mnoha skladbách dokázala, že přestože v boogie woogie jde o blues, je pro něj typický rychlý taneční rytmus, čímž připomíná pozdější rock-and-roll. Velký aplaus vyvolaly také různé improvizace, například ve skladbě Evolution Blues.

Po přestávce se na pódiu objevil pouze Zwingerberger, který proslul jako jeden z nejlepších hudebníků žánru boogie woogie. Čtyřiapadesátiletý hudebník zahrál dvě skladby sám a před dvojdílným Suitcase Blues připomněl historii tohoto stylu. Poté se k němu opět připojili Watts a Green. Green je jedním z nejuznávanějších jazzových basistů na světě. Vedle projektu The ABC & D of Boogie Woogie působí například v kapele jazzmana Chrise Berbera a mnoha dalších. Na závěr se k trojici opět přidal Waters, který spolupracoval s takovými legendami, jako jsou Chuck Berry, Ray Davies nebo Jerry Lee Lewis.

Charlie Watts a Dave Green
Charlie Watts a Dave Green