Letecké katastrofy na ČT začnou zázrakem

Praha – Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí Letecké katastrofy se od ledna 2010 vrací na obrazovky České televize. Epizody, které ČT v minulých letech vysílala, se setkaly s velkým úspěchem. Diváci se od 19. ledna mohou těšit na celkem 23 nových dílů. Předcházet jim bude 12. ledna od 20:00 na ČT1 samostatný dokument Zázrak v New Yorku. Připomene událost, která se stala před rokem, kdy letadlo se 155 lidmi na palubě muselo kvůli problémům s motory přistát uprostřed New Yorku na řece Hudson.

Dokumentární cyklus Letecké katastrofy rekonstruuje největší neštěstí civilní letecké dopravy. A to jak ty se šťastným koncem, tak i ty tragické. Sleduje, jaké události nehodě předcházely, i to, co se objevilo ve vyšetřování. Příběhy autoři dokumentů rekonstruují prostřednictvím obrazových a zvukových archivních materiálů, výpovědí svědků, pozůstalých, leteckých odborníků a vyšetřovatelů.

Česká televize k pořadu provozuje i internetový speciál, který vedle podrobného popisu epizod přináší i stručné informace o typech letounů, leteckých společnostech a další zajímavosti z letectví.

Důležitou roli má také počítačová animace, která přibližuje určité klíčové momenty. Podstatnou součástí každé epizody jsou i hrané pasáže, které ilustrují situace, k nimž během letu došlo. Zobrazují, jak se s nimi vypořádala posádka, lidé ve střediscích letového provozu a v neposlední řadě i pasažéři, kteří svůj osud vložili do jejich rukou. V druhé části epizody jsou představovány závěry šetření a následky, dopady personální i finanční, které pátrání vyvolalo, i snaha v leteckých kruzích se z nehody poučit.

První epizoda série (19. 1. od 20:00 na ČT1) se vrací k neštěstí z 21. prosince 1988, kdy nad malým skotským městečkem Lockerbie vybuchl obří Boeing 747.

Zázrak v New Yorku
Zázrak v New Yorku