Průmyslové památky v Německu - inspirace pro české proměny

Praha – Za více než dvě stě let industrializace Německa vzniklo v této zemi velké množství průmyslových staveb – továren, nádraží, přístavních skladišť, důlních objektů, vodárenských věží nebo přehrad. Putovní výstava Proměny průmyslových památek v Německu představuje povedené příklady toho, jak je možné cenné stavby průmyslové minulosti využít v současnosti. Do konce ledna si je mohou lidé prohlédnout v Národní technické knihovně.

Zdroj: Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT v Praz Autor: Lukáš Beran

Výstavu připravil Axel Föhl z německého Sdružení zemských památkářů a její převezení do Česka inicioval Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT, který se s Föhlem v Německu setkal.

„Axel Föhl je takový nestor záchrany průmyslového dědictví, věnuje se mu už mnoho let. Nezajímá se příliš o hvězdné přípravy konverzí, které jsou určeny spíše pro architektonické časopisy, ale sleduje, zda novým využitím - respektive transformací a intervencemi - hodnota toho, co přenášíme z minulosti do budoucnosti, nebyla setřena,“ říká o autorovi výstavy Fragner.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Reportáž Maria Kubaše

Z14 13.1.2009

Rozhovor s Benjaminem Fragnerem a Vladislavou Valchářovou

Expozice je podle něho námětem a inspirací, jak bez velkých investic znovu využít „to jedinečné z minulosti“. „Představuje se zde třicet čtyři zdařilých konverzí, jejichž společným znakem je spokojenost všech hlavních účastníků, tj. investora, památkářů a uživatele, a jistá neokázalost,“ doplnila odbornice na průmyslové stavby Vladislava Valchářová.

Nově využitých průmyslových památek je dnes v Německu tisíce, jejich konverzi financuje nejen veřejný sektor, ale i soukromí investoři. V Česku k proměnám průmyslových památek zatím v tak hojném počtu nedochází, několik příkladů by se ale našlo. Příklady konverzí přináší například bienále Industriální stopy.

Podle Benjamina Fragnera stojí za menším počtem úspěšných proměn průmyslových památek dvě věci: „Byla tu přerušena určitá kontinuita, stavby zůstaly bezprizorní a začaly chátrat dřív, než se s nimi dalo něco dělat. A když se jim někdo věnuje, chce na tom vydělat, ale to se na takových stavbách většinou moc nedá.“

Putovní výstava Proměny průmyslových památek v Německu se už představila v Brně, z Národní technické knihovny se na jaře přesune i do Ostravy.

Parní elektrárna u města Plessa
Parní elektrárna u města Plessa
Více fotek
  • Parní elektrárna u města Plessa autor: Lukáš Beran, zdroj: Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT v Praz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1355/135402.jpg
  • Pozvánka na výstavu Proměny průmyslových památek v Německu zdroj: Národní technická knihovna http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1355/135404.jpg