Česko-španělská Amerika Marty Topferové

Praha – Portrét zajímavé a osobité zpěvačky Marty Topferové, která od svých jedenácti let žije v USA, přináší dnešní vydání cyklu Babylon. Zpěvačka se narodila v Československu, jejím otcem je herec a senátor Tomáš Töpfer (jméno si v USA zjednodušila kvůli výslovnosti). Po rozpadu rodiny v roce 1987 její matka s ní a její sestrou emigrovala do Ameriky. Marta nyní žije v Brooklynu a hraje po newyorských klubech, koncertuje také po Evropě a Latinské Americe. Vydala alba CD - Homage To Homeland (české a moravské lidovky), Sueno Verde, La Marea (2005) a poslední, které vyšlo v tomto roce, se jmenuje Trova.

Marta Topferová si již vybudovala určité místo na hudebním poli. Přitom začátky neměla jednoduché. Ocitnout se v emigraci jako adolescent je velký problém. Je to věk, kdy si člověk uvědomuje, co opouští, ale nedokáže vyhodnotit, co může získat. Marta si našla hlavně hudbu a přes hispánskou komunitu v Seattlu, kde několik let žila, se dostala k latinskoamerické hudbě. Naučila se perfektně španělsky. Zpívá španělsky, anglicky i česky. Doprovází se malou čtyřstrunnou kytarou zvanou cuatro, která pochází z Venezuely. Do vlasti se poprvé po emigraci podívala v roce 1992, později (1994) v Praze žila rok a půl, ale vrátila se do New Yorku.

Marta Topferová nahrává u prestižní značky Harmonia Mundi. Na jaro plánuje s kapelou evropské turné, při kterém se zastaví i v Česku.

Babylon - Marta Topferová a její trojí kultura v Americe v pořadu o životě národnostních menšin a cizinců u nás i Čechů v zahraničí. ČT2, v úterý 12. ledna v 18:30.