ČT uvede vysněnou Snídani u Tiffanyho

Praha - Po filmu Prázdniny v Římě, který minulý týden sledovalo na ČT2 půl milionu diváků, nabízí dnes Česká televize další romantickou komedii s Audrey Hepburnovou v hlavní roli. Ačkoliv autor předlohy Truman Capote trval na tom, aby roli Holly Golightlyové hrála Marilyn Monroe (role byla údajně nabídnuta i Kim Novakové), snímek z roku 1961 proslavila právě Hepburnová, která si vysloužila i nominaci na Oscara. Film uvede ČT2 od 20.00.

Na první pohled suverénní dívku, která se ráda obklopuje výstředními věcmi i lidmi a okouzlujícím způsobem se prezentuje jako dáma velkého světa, třebaže nemá žádné vlastní peníze, ztvárnila Hepburnová tři měsíce po narození svého syna Seana. Oproti Capoteho předloze byly postavě odebrány nějaké vlastnosti, například bisexualita, aby byla role pro herečku vhodná.

Placená společnice Holly Golightlyové (v Capoteho předloze luxusní prostitutka) chodí pravidelně posnídat koblihu před výlohu obchodu, kde nakupuje smetánka, a doufá, že na ní ulpí trocha zdejšího lesku (Hepburnová sama koblihy nesnášela a natáčení úvodní scény tak pro ni bylo nepříjemné). Její život naruší seznámení se začínajícím spisovatelem Paulem, který se přistěhuje do domu, kde Holly bydlí. Hlavní mužská role byla nabídnuta Stevu McQueenovi, ten odmítnul kvůli natáčení jiného filmu; roli pak dostal George Peppard.

Proslulé černé pouzdrové šaty, které měla Hepburnová v úvodní scéně, byly vydraženy v roce 2006 za 807 tisíc dolarů, a staly se tak druhým nejdráže prodaným filmovým artefaktem v historii.0

Snímek proměnil dvě z pěti oscarových nominací - za nejlepší hudbu a nejlepší původní píseň - Moon River. Tu napsal Henry Mancini přímo pro Hepburnovou a podle jeho slov ji herečka zazpívala nejlépe ze všech interpretů.