Dlouhodobí ředitelé se budou obhajovat před MK

Praha - Ministerstvo kultury chce změnit dlouhodobé mandáty ředitelů svých příspěvkových organizací. Zavedlo systém obhajob, které by měli ředitelé vždy po třech letech absolvovat. Zatímco ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který řízením prošel jako první loni na podzim, povede svou instituci další tři roky, s ředitelem Národní galerie v Praze Milanem Knížákem zahájí ministr Václav Riedlbauch jednání o ukončení jeho působení ve funkci.

Ministr pro účely obhajob jmenoval komisi, která posuzuje výsledky střednědobé koncepce rozvoje organizace a řídící schopnosti ředitele v uplynulých třech letech. Po Lukešovi a Knížákovi by měli přijít na řadu další. Nejdéle sloužícími jsou Vladimír Opěla z Národního filmového archivu (od roku 1992), Helena Koenigsmarková z Uměleckoprůmyslového muzea (od roku 1991) a Pavel Zatloukal z Muzea umění Olomouc (od roku 1990).

Riedlbauch v době svého působení na ministerstvu, které zatím ohraničují letošní parlamentní volby, chce posoudit mandáty právě ještě ředitelů Uměleckoprůmyslového muzea, filmového archivu a Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

Ministerstvo kultury spravuje 31 příspěvkových organizací, na které ročně vynakládá přes polovinu svého rozpočtu. V roce 2008 vznikal věcný záměr zákona o veřejně prospěšných organizacích, v něž by se mohly příspěvkové organizace transformovat. Jednání ale pravděpodobně dosud příliš nepokročila; nový statut by ale nebyl podle Riedlbaucha řešením pro všechny příspěvkové organizace.

Václav Riedlbauch
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24