Felliniho narozeninový večírek není jen Sladký život

Praha – V pražském kině Aero se na pět lednových dní sejde vybraná společnost, aby oslavila devadesáté výročí narození režiséra Federika Felliniho. Diváci se na filmovém plátně setkají s Giuliettou Masinaovou, Marcellem Mastroiannim, Claudií Cardinalovou, Anthony Quinnem nebo s Anouk Aiméeovou, tak Aero připomíná dvanáct nejvýznamnějších snímků dalšího velikána světové kinematografie. Do poetiky Felliniho příběhů se mohou diváci ponořit ode dneška do 24. ledna.

S Felliniho retrospektivou se do Aera vrací svět klaunů, cirkusů, karnevalů, italské společenské smetánky, prostředí životem překypujícího Říma i ospalých italských maloměst. Úvodním filmem přehlídky bude Oscarem oceněná Silnice. Zahrála si v ní Giulietta Masinaová, Felliniho manželka, kterou režisér obsadil i do dalších šesti svých filmů. „Silnice je jedním z pojmů, které Fellini stvořil; stejně tak jsme mohli začít Sladkým životem nebo filmem 8 a půl,“ říká Ivo Anderle z kina Aero. Silnice (1954) je jedním z nejstarších filmů uváděných na přehlídce a také prvním Felliniho dílem oceněným Oscarem. 

Pětidenní festival uzavře 24. ledna nejznámější Felliniho snímek Sladký život s Marcellem Mastroiannim v roli reportéra. Film při prvním uvedení v Miláně vyvolal skandál, především u katolické církve. Poté ale získal Zlatou palmu v Cannes a Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film a stal se kasovním trhákem. Některé scény z filmu se nesmazatelně zapsaly do historie kinematografie.

Video Reportáž Jiřího Svobody a rozhovor s Evou Zaoralovou
video

Reportáž Jiřího Svobody a rozhovor s Evou Zaoralovou

Reportáž Jiřího Svobody a rozhovor s Evou Zaoralovou

UK: 20.1.2010

V. Lundardi a I. Anderle o F. Fellinim

Každé promítání bude uvedeno projekcí z Felliniho reklamní tvorby. Diváci se budou moci přesvědčit, že i spoty na produkty Campari, Banca di Roma a těstoviny Barilla nesou Felliniho nesmazatelný rukopis. Přehlídku také doplní soubor dvaceti autorských, výtvarných plakátů k jeho filmům, které v Československu a v Polsku vytvořili přední výtvarníci. Výstava ve foyer kina Aero potrvá do konce ledna.

 

Jak upozorňuje italská spolupracovnice českého rozhlasu Vědunka Lunardi, „pravdomluvného lháře“ oslavují již tradičně více v zahraničí než v Itálii. Soukromé televizní kanály uvedou jeho snímky, klubová kina mají na programu debaty, setkání pamětníků a retrospektivy, státní televize Rai ale výročí připomene pouze jednou vzpomínkovou debatou. S tím souvisí i malý zájem mladé generace o Felliniho tvorbu. „Málokdo viděl jeho filmy, težko říct, jestli ho chápou,“ říká Lunardi.

Program festivalu Federico Fellini 90 najdete zde.

8 1/2
8 1/2